Kokosov orah
Kokosov orah je plod kokosove palme, drvenaste biljke koja raste pored vode u tropskim krajevima. Pretpostavlja se da potiče sa Malezijskog arhipelaga i da se po tropskim područjima kokosov orah proširio plutajući morem.
Životni vijek ovih palmi je sedamdesetak godina, a godišnje na svakoj rodi stotinjak oraha. Kokosov orah ima nekoliko slojeva: spoljašnji, dlakavi, tamnosmeđi koji je tvrd, a na dnu ima tri rupe koje podsećaju na ljudsko lice. Ispod kore je tanka, nešto svjetlije smeđa koža, pa tek onda meso koje je bijelo. U sredini je mutan sok koji se pogrešno naziva kokosovim mlijekom. Ono se, naime, pravi od njegovog mesa, od čega se pravi i kokosovo ulje.
Upotreba kokosa
Dok je kokosov orah zelen i nezrele jezgre, daje zdrav mliječni napitak bogat kalijem i mineralnim sastojcima, a svaki ga orah sadrži oko litre. Mesnati dio zrelog endosperma upije ga i sačuva. Koristi se svjež, ali i pomiješan s prokuhanom vodom kao kokosovo mlijeko. Osušen i nariban koristi se kao brašno za kruh ili kao osnova za keks, pecivo, ulje i maslac. Također, koristi se i u hemijskoj industriji za fine kreme, sapune, emulzije, kao i za proizvodnju eksploziva.
Kokosovo brašno možete posipati po voćnim salatama, nabujcima od riže ili čokoladnim desertima. Sladak, bogat okus kokosa osobito se dobro slaže s jako začinjenim slanim jelima, osobito onima od piletine ili kozica.
Upozorenje: Kokosov orah bogat je zasićenim masnim kiselinama koje podižu nivo kolesterola u krvi – svima, osim vegeterijancima. Naravno, zbog toga je kokos i izuzetno kaloričan. No, pošto se on ne jede u tako velikim količinama, ovi podaci ne moraju previše zabrinuti.
Zanimljivost: Najvredniji kokosov orah prodat je za 1,14 miliona eura, što se ubraja u vrednije eksponate ugledne aukcijske kuće Christie’s u Londonu, a nalazio se na brodu “Bounty” kapetana Williama Bligha (1754-1817) te je preživio poznatu pobunu.