Leblebija - slanutak


Biljka po kojoj je Ciceron dobio ime

Slanutak i Ciceron

Leblebija ili slanutak (Cicer arietinum) spada u legume i jednu od prvih kultiviranih biljaka u historiji čovječanstva. Na Srednjem Istoku pronađeni su 7.500 godina stari ostaci ove vrste. Engleski naziv chickpea potiče, preko francuskog chiche, od latinskog cicer – interesantno je da je po ovom legumu ime dobio i poznati rimski orator i političar Ciceron – radi se o porodičnom imenu koje je, kako tumače historičari, dobio jedan od njegovih predaka, jer mu je vrh nosa nalikovao na slanutak! Ciceronu je, kada se počeo baviti politikom, savjetovano da promijeni ime, no on je odbio rekavši da će ga načiniti slavnim. Porijeklo slanutka nije precizno utvrđeno. Ostaci su nađeni u Palestini i Turskoj, a poznavali su ga i stari Rimljani i Grci. Rimljani su ga povezivali s Venerom, vjerujući da jača produkciju sperme i mlijeka, stimulira menstrualni ciklus, te pomaže u izlučivanju mokraće. Slanutak je u Evropi posebno omiljen u Španiji, gdje ga zovu garbanzo, a većina svjetske produkcije odvija se na Indijskom pod kontinentu, na Mediteranu i u zapadnom dijelu Azije. U 18. vijeku i tokom Prvog svjetskog rata slanutak je u Evropi korišten kao zamjena za kafu.

Vrste i priprema
Slanutak uspijeva u subtropskoj ili tropskoj klimi, tražeći mnogo vlage i toplote. Razlikujemo dvije vrste: desi, s malim, tamnim sjemenkama, koje se uzgajaju uglavnom u Indiji, Meksiku i Iranu i kabuli, čije su sjemenke veće i svjetlije, a uzgaja se u Južnoj Evropi, Sjevernoj Africi, Afganistanu i Čileu. Ova je vrsta u 18. vijeku stigla i u Indijski pod kontinent. Ove su bobe naišle na raznoliku upotrebu u kulinarstvu. Skuhane, predstavljaju odličan dodatak salatama, a kestenjast okus daju kuhanim jelima, posebice curryjima iz pakistanske i indijske kuhinje. Fermentacijom slanutka dobija se alkoholno piće slično japanskom sakeu, a mljeven i pretvoren u kremu poznat je kao hummus. Suho pržen može se poslužiti kao zdrava grickalica. U vegetarijanskoj kulturi Indijskog pod kontinenta, slanutak predstavlja glavnu zamjenu za meso. Sušeni slanutak poželjno je pokiseliti u posudu vode i ostaviti tako preko noći. Tu vodu obavezno prospite, a zatim ga dobro skuhajte, kako bi se otklonili enzimi koje sadrže mnoge mahunarke, a koji mogu negativno uticati na motoriku nogu. Nakon ovoga, slanutak je dovoljno kuhati 30 minuta.

Bogat proteinima, odličan za dijabetičare
Leblebije su glavni izvor proteina za vegetarijance i bogate su energijom. Izvrstan su izvor cinka, magnezija, željeza, posebice mangana, te pozitivno utiču na rad slezene i mokraćnih kanala, štite od upala te jačaju cirkulaciju krvi. Sadrže i velike količine folne kiseline, neophodne za pravilan razvoj ploda, te se preporučuju trudnicama. S obzirom na nizak glikemički indeks, ovaj legum odličan je i za dijabetičare. A ako vas ikada bude mučila žgaravica u želucu, suho pržene leblebije će vam sigurno pomoći.