Ljekovite biljke II


Kopriva - raste u Europi, Africi, Aziji i Sjevernoj Americi. Kopriva se još u Grčkoj koristila za masažu protiv reumatskih bolova, pa odatle u narodu udomaćeno neobaziranje na njeno žarenje prilikom nasumičnog dodira. Kopriva utječe na izmjenu tvari i u organizmu potiče izlučivanje probavnih sokova te olakšava metabolizam masti. Sadrži puno hlorofila, minerala (kalcija, kalija, željeza i fosfora) i vitamina (C i A). Flavonoidi koje sadrži pozitivno djeluju na naš organizam, ekstrakt korijena koristi se protiv opadanja kose, a zbog količine željeza ima pozitivan učinak na stvaranje crvenih krvnih zrnaca. Osim toga dobra je i za prostatu.

Kava kava - biljka kava-kava sve više privlači pozornost zbog svog dobrog anksiolitičkog učinka. O njoj se govori kao o superbiljki jer bi možda mogla zamijeniti benzodiazepine.Naime, dok benzodiazepini mogu izazvati ovisnost, dovesti do smetnja pamćenja i pogoršati depresiju, dotle kava-kava utklanja anksioznost, poboljšava raspoloženje i kognitivne funkcije, a sve to bez razvoja ovisnosti. Istraživač na otoku Fiji, Levin, još je davne 1884. godine zapazio da kava-kava ˝bistri um i izoštrava mentalne sposobnosti". Naime, korijen biljke kava-kava na pacifičkim se otocima hiljadama godina koristi za pripremu napitka uz tradicionalni religiozni obred koji umiruje i opušta.

Konopljika - Ova biljka posebno je korisna za ženske probleme. Konopljika ne sadrži hormone, a njeno djelovanje se temelji na smanjenju lučenja prolaktina putem dopaminergičkih neurona, čime uspostavlja ravnotežu progesterona i estrogena u menstrualnom ciklusu - smanjuje estrogen, FSH i prolaktin, a povećava progesteron. Drugim riječima pomaže prilikom pms, menstrualnih ciklusa, a neki čak smatraju da liječi neplodnost kod žena.

Vražja kandža - iz južnoafričkih pustinja dolazi biljka ružnog imena Vražja kandža (lat. Harpagophytum procumbens) čiji je korijen mnogim ljudima ublažio tegobe s kostima i zglobovima. U 19 st. kolonijalisti su je donijeli u Europu, gdje je postala popularno sredstvo protiv artritisa. Istraživanjem njenih aktivnih sastojaka utvrđeno je da sadrži tvar harpagozid koja smanjuje upalne procese u zglobovima na način da potiče uklanjanje toksina nakupljenih oko zglobova. Za razliku od antireumatika koji se često koriste u liječenju artritisa i osteoartritisa s ciljem smanjenja bolova ali koji isto tako mogu i oštetiti hrskavicu te uzrokovati nadražaj crijeva i krvarenje, vražja kandža štiti hrskavicu, podmazuje zglobove te također smanjuje bolove i povećava pokretljivost zglobova i to bez nuspojava. Redovnom primjenom vražje kandže potreba za lijekovim protiv bolova se smanjuje.

Cimet - ovaj poznati začin može biti puno više od poboljšivača okusa. Prvi su ga otkrili već stari Egipćani. Studije su pokazale da cimet ima slična svojstva kao inzulin, stoga pomaže ragulaciji i sablilizaciji šećera u krvi. Otkriveno je da mješavina meda i cimeta liječi mnoge bolesti. Po ajurvedskim tradicijama, cimet se također koristi za poboljšanje probave i cirkulacije te za olakšanje simptoma prehlade. Po ajurvedskim tradicijama, cimet se također koristi za poboljšanje probave i cirkulacije te za olakšanje simptoma prehlade. Upotrebljava se i za kontrolu šećera u krvi i jačanje konstitucije, liječenje artritisa, menstrualnih grčeva, obilnih krvarenja tokom ciklusa.