Reci šta jedeš, reći ću ti ko si
Zašto su Francuskinje tako vitke; zašto su u kineskoj naciji slučajevi kancera jako rijetki? Ishrana je kriva za sve
Kada je u pitanju prevencija oboljenja, poput gojaznosti, kancera, srčanih bolesti, uvijek po neku dobru stvar možemo naučiti od ostatka svijeta. Tradicionalna kuhinja Španije, Japana i Finske između ostalog sadrže zdrave namirnice za koje nutricionisti kažu da igraju odlučujuću ulogu u snižavanju stope smrtnosti izazvane načinom ishrane. Čak i francuska i kineska nacija mogu nas naučiti dosta dobrih stvari o ishrani. Naravno da biste primjenili slijedeće savjete ne morate postati državljani pomenutih zemalja, niti potrošite silne pare za uvoz njihovih namirnica.
Francuska – ostanite vitki bez odricanja od masnoća
Iako je tipična francuska kuhinja bogata masnoćama, Francuska bilježi najnižu stopu smtrnosti usljed srčanih oboljenja. Francuskinje, također, dvostruko rjeđe oboljevaju od kancera dojke za razliku od ostatka svijeta. Njihova tajna leži u tome što kuhanje doživljavaju kao ritual i uživaju u hrani. Dok većina svijeta na hranu gleda kao na nužnost ili je doživljava kao slatki grijeh, Francuzi obožavaju da kuhaju i njihov svaki objed je poseban ritual. Poklanjaju veliku pažnju porijeklu namirnica i načinu pripreme. Jedu dosta povrća koje kombinuju sa maslinovim uljem, puterom, začinskim biljem, zbog čega je ono mnogo ukusnije i poželjnije. Ostatak svijeta ga izbjegava jer im bareno povrće nije ukusno, te misle da je to jedini način spravljanja zdravog obroka. Nedostatak ideja i ukusa čine da ljudi bježe od povrća a samim tim i zdrave ishrane. Maslinovo ulje, jezgrasto voće, puter, daju povrću jedinstven ukus a ne oduzimaju mu vrijednost. Pri tome masnoće koje se dodaju brzo daju osjećaj sitosti, što sprečava prejedanje. Dakle, Francuzi poručuju da uživate u obrocima, ne izbjegavate masnoće i zavolite povrće.
Španija – užina za zdravo srce
Španci imaju najnižu stopu srčanih oboljenja. Prosječan životni vijek za žene je 73 godine što spada u jednu od najviših stopa na svijetu. Pa u čemu je njihova tajna?
Povrće, riba, jezgrasto voće, hrana u izvornom obliku je recept za zdrav i dug život. Riba i plodovi mora baza su ishrane Španaca, a sjemenke i jezgrasto voće omiljena grickalica ili užina. Lješnik, badem i orah dodaju se gotovo svim jelima čime je povećan unos vitamina E, magnezija i cinka. Španci predlažu da za užinu uzimate sirovo, ili pečeno jezgrasto voće ili da ga dodajete slatama i tjesteninama. Pet porcija povrća jedite svakodnevno.
Kina – čajem smanjite rizik od bolesti
Stopa smrtnosti Kineza usljed kancera i dijabetesa četiri puta je manja nego kod ostatka svijeta. Malo mesa i mnogo čaja kineski je recept za dug životni vijek. Riža i povrće su zvijezde kineske kuhinje. Većina Kineza konzumira samo 250 grama crvenog mesa mjesečno, mnogo riže i povrća, stotine litara čaja, što je jedna od najboljih prevencija kancera, srčanih oboljenja i dijabetesa. Čaj, kao napitak bogat antioksidantima, koji opet netrališu kancerogene slobodne radikale, je broj jedan saveznik zdravlja Kineza. Preporučuju nam tri šolje zelenog čaja dnevno, meso kao prilog a ne glavno jelo i mnogo, mnogo riže.
Finska – više biljnih vlakana za manje kilograma
Tipična ishrana Finica sadrži dvije trećine biljnih vlakana. Najviše koriste raž za hljeb, peciva i keks. Biljna vlakna imaju odlučujuću ulogu u smanjenju rizika od srčanog udara, kao i gojaznosti. Njihova uloga sastoji se u umanjivanju dnevno unijetih kalorija blokirajući varenje određenih vrsta masti i proteina koji se konzumiraju zajedno. Zato unosite najmanje 25 do 30 grama biljnih vlakana dnevno iz voća, povrća i integralnih žitarica i budite zdravi poput Finaca.