Uvođenje krute hrane


Ne morate se čvrsto pridržavati niti jednog vodiča koji savjetuje unos prehrane, sasvim je svejedno da li ćete započeti s mliječnim, voćnim ili povrtnim kašicama. Bitno je samo da ne dajete potencijalne alergene prije vremena te da uvodite u prehranu jednu po jednu namirnicu. Ovo su osnovne preporuke za uvođenje krute hrane obzirom na dob djeteta.

Od rođenja do 4. mjeseca života nikako se ne preporučuje davati bebi išta osim majčinog mlijeka, odnosno zamjenskog mlijeka. Probavni trakt vaše bebe se još uvijek razvija i zbog toga se treba izbjegavati sva kruta hrana, jer trakt nije spreman prihvatiti išta drugo osim tekućine. Od 4. do 6. mjeseca života i dalje prevladava u prehrani majčino mlijeko ili zamjensko mlijeko, ali je sada probavni trakt spreman probati i nešto drugo. Savjetuje se početi sa rižinim pahuljicama ili nekim drugim žitaricama namjenjenim najmanjima. U početku će ta smjesa biti vrlo rijetka i davati ćete je samo jednom dnevno. Postepeno će te zgušnjavati kašicu i uvesti dva takva obroka dnevno. Ako vaša beba odbija žitarice, nemojte forsirati, pokušajte ponovno za nekoliko dana. Od kašica najbolje je početi s jabukom i mrkvom, jer te namirnice nemaju poznatih rizika na alergije.

Od 6. do 8. mjeseca života vaša beba će i dalje najviše voljeti mlijeko, ali u njenom meniju će sada već biti nekoliko namirnica. Od žitarica tu može biti riža, ječam i zob. Od voća može jesti bananu, jabuku, krušku i breskvu, a od povrća mrkvu, tikvicu i krompir. Povrće se treba dobro prokuhati prije nego se napravi kašica. Između uvođenja novih namirnica trebala bi proći tri dana kako bi se potencijalna alergološka reakcija na vrijeme prepoznala. S vremenom, kada se i dijete i vi naviknete na novu hranu lakše ćete i brže uvoditi nove namirnice.

Od 8. do 10. mjeseca života svakim danom vaša beba sve više jede različite namirnice krute hrane, ali i dalje je mlijeko vrlo bitno za njenu prehranu. U ovom periodu možete početi davati jogurt, komadiće mekanog pasteriziranog sira, ali i dalje se kravlje mlijeko treba izbjegavati do 12. mjeseca života. Možete probati dati tjesteninu, keksiće ili krekere namjenjene bebama (bebe ih vole jer s njima mogu trljati desni koji ih u ovom periodu često muče). Vašoj bebi u ovom periodu ćete češće početi davati i mesne kašice koje će s vremenom postati pravi ručak. Za početak je nabolje početi sa piletinom i puretinom, ali ako više preferirate ribu slobodno dajte i riblje specijalitete, naravno morate paziti da ne bi zalutala koja kost. Što se sokova tiče, bitno je izbjegavati citrusne sokove, umjetne zaslađene i sirupe, ali prirodni sok od jabuke je fini napitak i vrlo zdrav međuobrok.

Od 10. do 12. mjeseca života vaša beba svašta jede i ima širok izbor hrane koji može jesti. Još uvijek voli se dojiti ili piti svoju najdražu flašicu. Sa 10 mjeseci možete bebi prvi put dati jaje, ali samo žumance. Kao sa uvođenjem svake namirnice tako i sa ovom, prvi dan date kašičicu, dvije, a onda postepeno povećavate dozu dok to na kraju nije čitavo žumance. Bjelance je već alergeno pa ga se daje kasnije, i odvojeno od žumanceta ali ga je bitno dati do cijepljenja jer se u tom cjepivu nalaze tragovi jajeta.