Savjeti za kuhanje i pečenje
Mlijeko
...koje je zagorjelo, više neće imati zagoreni ukus ako ga prelijete u novi lonac, ponovo zakuhate i u njega dodate malo sode bikarbone.
Listovi salate
...dobri su za uklanjanje masnoće. Listove stavite u lonac sa jelom i odmah zatim izvadite.
Kobasice
...neće popucati ako ih prije kuhanja ili pečenja nakratko uronite u kipuću vodu.
Voda
...u kojoj se kuha tjestenina ili krompir neće pokipjeti ako u nju dodate i komadić putera.
Palačinke
...umjesto sa mlijekom pripremite sa kakaom. Tako će imati mnogo bolji ukus.
Umake
...za sva riblja jela možete obogatiti mljevenim zrnima gorušice ili običnim senfom.
KUHANJE – Krompir kuhate u malo vode, dovoljno je da samo bude pokriven. Posudu uvijek poklopite kako bi se krompiri kuhali kraće i ostali zdraviji, sa više vitamina. Odabirite jednako velike krompire kako bi se svi skuhali u približno isto vrijeme. Prije kuhanja nemojte krompire oguliti, narezati i zatim ostaviti u vodi jer pritom mnogi vrijedni sastojci prijeđu u vodu. Kada krompire gulite, gulite ih što tanje jer se brojni sastojci nalaze neposredno ispod kore.
Priprema za ČIPS – Možete ga napraviti čak i sami. Narežite krompir vrlo tanko, najbolje ribežom jer je tako svi komadi biti jednako debeli te pržite. No, imajte na umu da čips upija mnogo masnoće i da je zbog toga visokokaloričan.
Priprema za PIRE – Najbolje je skuhani krompir odmah, dok je još vruć pretvoriti u kašu. Odmah nakon toga umiješajte i druge potrebne sastojke.
Ukoliko kupujete stari krompir provjerite da li je dovoljno čvrst i da je bez klica. Kada proklija postaje čak i štetan. Bez podruma ili prikladne smočnice brzo počinje propadati stoga nemojte kupovati velike količine.