Liječenje voćem i povrćem


Herpes na usnama
Opis
Takozvane herpes-simplex infekcije kože i sluznice. Dobroćudni neugodni mjehurići.
Simptomi
• sitni ili mali mjehurići, ispunjeni svijetlom tekućinom, na usnama ili posebno na graničnom području između kože i sluznice
• izbija iznenada, uz prilično neugodno pečenje
• mjehurići se nakupljaju u kolonije na pocrvenjeloj podlozi
• često je popraćeno naticanjem krajnika

Zašto nastaje?
Herpes-simplex virusi naseljavaju se u živcima, a nakon otprilike dva dana, pojavljuju se prvi znakovi infekcije, čiji se neugodni intenzitet simptoma pojačava do šestog dana. Tada na snagu stupaju odbrambene snage imunog sistema koje sprečavaju dalje širenje. Otprilike nakon sedmog ili osmog dana mjehurići se isušuju i na kraju potpuno nestaju. Vrlo često mala djeca obole od prve herpes-simplex infekcije, ali često bez gotovo ikakvih simptoma. Virusi se prenose kapljičnom ili mazivom infekcijom. Oko 85 posto svih odraslih osoba imaju bogato razvijena antitijela protiv virusa, međutim, ko jednom u sebi nosi virus, nikada ga se neće riješiti. Jedino što se može kontrolirati je učestalost i težina izbijanja herpesa.

Upozorenje: Herpes je zarazan, čak i kad su mjehurići već nestali. Ako imate herpes, nemojte nikoga ljubiti, a kod kuće pazite da ne miješate peškire i spužvice za pranje suđa sa onima vaših ukućana.

Tretman
Najvažnije je stimulirati tj. osnažiti imuni sistem. Pomaže
i vanjska terapija kremama koje sadrže cink. Bitno je smanjiti i količinu stresa koji vam oslabljuje imunitet. Pomažu i mirovanje i toplina. Izbjegavajte opojna sredstva, kao što su alkohol, kafa i nikotin.

Liječenje voćem i povrćem
• Vitamini i elementi u tragovima imaju značajnu ulogu u izgradnji imunog sistema. Posebno su važni svi B-vitamini kojih ima u krompirima, mahunarkama, raznom povrću te žitaricama; zatim vitamin A kojeg se može naći u mrkvi, špinatu, brokulama, blitvi, bundevama, lubenicama, papaji, marelicama te kajsijama; vitamin E kojeg ima u biljnim uljima, proizvodima od soje te kukuruzu; i selen kojeg ima u luku, gljivama, bijelom luku, šparogama te gomoljastom
povrću.
• Element cink u tragovima također je oružje i muniteta. Nedostatak cinka je vrlo raširena pojava i jedan je od glavnih uzroka oslabljenog imuniteta. Cinkom su bogate mahunarke, orasi, sjemenke i razno zrnje. Herpes i psiha: Osjećate li odbojnost prema ljudima u svojoj okolini? I to može pogodovati izbijanju infekcije. Otklonite uzrok vašeg nezadovoljstva.

Kada poći ljekaru?
Ako su infekcije učestale, pođite dermatologu. Također, ako se infekcija proširi na područje oko očiju, ako nateknu limfni čvorovi na vratu ili ako se uz herpes pojavi i bakterijska infekcija.

Povišena temperatura
Opis
Vrućica nije prava bolest nego je samo naznaka bolesti. Povišena temperatura je način na koji tijelo liječi samo sebe. Tijelo vrućicom ubija bakterije i viruse koji su najčešće jako osjetljivi na temperaturu.

Simptomi
• povišena temperatura je ona iznad normalne vrijednosti od 36 ºC; mjerena u ustima započinje kod 37 ºC, a mjerena rektalno kod 37,6 ºC
• znojenje i crvenilo u obrazima
• umor i malaksalost

Zašto nastaje?
Uzroci vrućice mogu biti veoma različiti: infekcije (npr. upale grla, kašalj, prehlada, katar ždrijela, gripozni infekti itd.), zarazne bolesti (kao što su šarlah ili ospice), trovanja i poremećaji metabolizma, povrede (rane, lomovi), upale, oštećenja organa (jetre, bubrega, gušterače itd.) i tumori. Vrućica djeluje direktno na naš nervni sistem, pa je bolesnik osjetljiviji, a sklon je i haluciniranju, posebno kod visokih temperatura. Apetit također oslabi, ali bolesnika ne treba siliti da jede – korisnije je pobrinuti se da popije dovoljne količine tekućine.

Upozorenje: Vrućicu nemojte zamijeniti sa normalnom povišenom temperaturom uslijed tople kupke, tjelesne aktivnosti (npr. sporta) ili rada na svježem zraku.

Terapija

U načelu bi trebalo pustiti da se razviju ljekovite snage vrućice. Međutim, vrućicu mogu pratiti i neugodni simptomi poput glavobolje, mučnine, drhtavice i sl. te je u tim slučajevima potrebna manje ili više intenzivna terapija. Bolesniku je potrebna toplina, mir i puno tekućine, kako bi nadoknadio gubitak vode uslijed znojenja.

Liječenje voćem i povrćem
• Bolesnici s povišenom temperaturom najčešće crpe hranjive tvari iz vlastitih pričuva, i nemaju apetit. Stoga je za njih najprimjerenija imuno-aktivna i dobro začinjena hrana: miješano povrće s paprikom, bijeli luk, luk, jako začinjene juhe od svježeg sezonskog povrća.
• Vitamin C kao ojačivač imunog sistema: voćne salate, posebno od jabuka, krušaka, bobica, narandži, kivija, avokada i ananasa, te egzotično voće poput manga ili papaje.

Kada poći ljekaru?
Ljekarska pomoć vam je potrebna kada temperatura dosegne 39 ºC i potraje duže od jednog dana te ako dosegne 40 ºC i potraje duže od četiri sata, odnosno ako se pojavi osip na koži, bol u grlu i ušima, teškoće pri disanju, jaki kašalj, proljev, povraćanje ili apatija. Ako se temperatura pojavi kod dojenčeta, obavezno odmah pozovite ljekara.

Stara, domaća ljekovita sredstva

Ako temperatura dosegne 39.5 ºC, morate reagirati i prije nego stignete ljekaru. Možete si pomoći (ili vašem bližnjem) sa oblozima na potkoljenicama: vlažan, hladan peškir omotajte čvrsto oko potkoljenica, pa oko njega zamotajte još jedan suhi (da ne smočite krevet) i držite ga 10 minuta. Ponovite postupak nakon otprilike jednog sata.