Praktični savjeti


Opasnosti u kuhinji:

Daska za rezanje: Za usitnjavanje svježeg mesa koristite odvojene noževe i daske za rezanje, koje odmah nakon upotrebe operite u mješavini tople vode i limunovog soka, a mijenjajte ih što ćešće, jer se na njihovim oštećenim površinama zadržavaju opasni mikroorganizmi.
Trovanje hranom: Hranu koju ste preko noći ostavili izvan hladnjaka uvijek bacite, jer ostavljena na sobnoj temperaturi hrana postaje idealna podloga za razmnožavanje bakterija.
Kuhinjski moljci: Redovno pospremajte i čistite police, a barem jednom sedmično pregledajte sve otvorene ambalaže u kojima se nalazi hrana. Ukoliko primijetite ličinke, moljce ili grudvice, sve bacite jer je kontaminirano. Najbolje bi bilo da jednom otvorene namirnice držite u staklenkama sa poklopcem, koje će, osim što su praktične, uveliko smanjiti mogućnost novog razvoja moljaca.

Razni mali savjeti:

Odresci od mesa: Ukoliko dio mljevenog mesa za odreske zamijenite ribanom mrkvom, odresci će biti posebno lagani i sa manje kalorija.
Riža: Želite li podgrijati rižu a da ne zagori, ulijte malovode ili juhe i tek tada posudu stavite na vatru. Ne zaboravite stalno miješati.
Riblji fileti i štapići: Poprimiti će posebnu aromu ako uz njih dok ih pečete u pećnici stavite nekoliko ploški limuna ili grančice začinskog bilja. Biskvit: Kod pripremanja, u biskvitnu smjesu dodajte 100 ml tekućeg slatkog vrhnja, tako će biskvit biti laganiji i rahliji.

Eko čišćenje kuhinje:

Sok od limuna: Za sprečavanje nakupljanja kamenca, ali i poliranje kuhinjske slavine povremeno natrljajte sokom, tj. ploškom limuna. Također, mikrovalnu pećnicu
ćete prirodno dezinficirati ukoliko sok od jednog limuna stavite u posudu sa 100 ml vode i uključite mikrovalnu na nekoliko minuta.
Sirće: Učinkovito otklanja masne mrlje, te je stoga
razrijeđen s vodom u omjeru 1:10 idealan za čišćenje
frižidera i kuhinjskih pločica.