Kako hraniti bolesno dijete?
Prirodno, apetit i prehrambene navike bolesnog djeteta se mijenjaju (najčešće nagore) pa se roditelji bore da dijete nešto pojede. Bolesno dijete je pod stresom, ali i roditelji također. Dijete je promjenjivog raspoloženja, ‘kenjkavo’ je, dok se roditelji trude na sve načine da pomognu njegovom ozdravljenju i oporavku. Ljekari savjetuju roditeljima da djetetu daju veće količine tečnosti, da ga dobro hrane i udalje od druge djece. Nijednu od ovih stvari dijete ne želi. Dragi roditelji, u ovom tekstu ćemo pokušati pomoći vam i dati nekoliko savjeta kako da postupite kad je dijete bolesno.
Kako hraniti bolesno dijete?
Glavna preporuka je da dijete u toku bolesti treba dobro jesti što omogućuje zadovoljenje njegovih osnovnih nutritivnih potreba i što također daje dodatnu energiju koju neke bolesti zahtijevaju. Najbolji način da potaknemo bolesno dijete da jede, je da mu ponudimo česte, male obroke, nježno i ohrabrujući ga. Ma koliko da ste zabrinuti, ne prisiljavajte dijete da jede! Promjena u unosu tečnosti je važna za oporavak bolesnog djeteta. Piće koje uobičajeno nudimo bolesnoj djeci – sokovi, gazirana pića i čaj mogu sadržavati kofein ili neke vrste šećera, što doprinosi često i ‘uznemirenom’ stomaku pa i dodatnom gubitku tečnosti. Pored stare dobre vode (najzdravijeg pića), preporučit ćemo još neke vrste tečnosti. Također ćemo nabrojati i nekoliko vrsta jela koja će povesti vaše dijete u oporavak, svakako računajući i na tegobe koje vaše dijete može imati kod nekih oboljenja (npr. otežano gutanje kod upale grla). Napomena: ako vaše dijete ima povišenu temperaturu, povraćanje i proliv, kontaktirajte ljekara! Ako dijete isključivo doji (0 – 6 mjeseci starosti): - povećajte broj podoja za vrijeme i nakon bolesti kako biste ograničili gubitak na težini i ubrzali bebin opravak;
- konsultirajte dječjeg ljekara ako vaše dijete ima oporavak
sa hranjenjem;
- ne dajite nikakvu dodatnu tečnost izuzev propisane (npr.
ORS – oralna rehidracijska tečnost kod djece koja imaju
proliv).
Ako dijete dobija dohranu (6 – 24 mjeseca starosti):
- povećajte broj podoja i ponudite dodatnu hranu djetetu
kako biste nadoknadili eventualni gubitak na težini;
- dodajte obroke hrane bogate energijom i nutrijentima tokom
naredne dvije sedmice nakon bolesti;
- ako dijete ima proliv, dajte mu ORS
Hunjavica / prehlada
Kada je dijete prehlađeno i ne može dobro disati (posebno bebe), teško ga je hraniti. S obzirom na to da je nos povezan sa stražnjim dijelom usta, sluz se spušta u grlo, što smanjuje apetit ili čak tjera dijete na povraćanje. Budite strpljivi i ne nudite dijete da jede ili pije neposredno nakon ustajanja. Pokušajte da se nakupljena sluz pročisti iz disajnih puteva blagom drenažom i lupkanjem po leđima, te uradite toaletu nosa. U ovoj situaciji, možete djetetu ponuditi uobičajenu hranu, ali morate biti tolerantni što se tiče vremena jela. Češće nudite topla jela – npr. pileću supu. Vaše će dijete radije prihvatiti jela koja lakše guta: jaja, mekani sir, supa, jogurt, palačinci, pire od krompira, griz/noklice, kuhano povrće, tople kaše od žitarica, sok od jabuka, milkšejk i puding.
Upaljeno grlo i kašalj
Iako djeca uglavnom toleriraju mekanu hranu, radije uzimaju tečnost – vruća ili hladna pića, kako bi imali bolji osjećaj u grlu. Ako dijete želi nešto toplo, ponudite supu, mesnu vodu, toplu limunadu, toplu čokoladu. Također, možete dati mlijeko, pića na bazi jogurta, pire od voća ili kompot, sok od jabuke. Treba nuditi i uobičajena jela.
Povišena tjelesna temperatura
Ako vaše dijete ima temperaturu, vrlo ga je važno potaknuti da uzima malo više tečnosti, kako bi se od početka borili sa dehidracijom koju uzrokuje visoka temperatura. Male količine koje dajete svakih pola sata mogu biti od velikog značaja. Izbor tečnosti je kao u prethodnom pasusu (upaljeno grlo i kašalj).
Dijete sa temperaturom obično nije gladno, tj. nema apetita, ali probajte ga pomalo hraniti. Prije hranjenja pokušajte smiriti temperaturu. Hranu malo obogatite nekim sosom ili s malo maslaca radi unosa kalorija u periodu kada malo jede. Malom bolesniku dajte pileću supu, pire, puding.
Proliv
Za vaše dijete važno je da nastavi dobro jesti i piti radi bržeg oporavka od bolesti. U slučaju proliva najvažnije je nuditi puno tečnosti radi prevencije dehidracije (gubitka tečnosti). Također mislite na to da pića koja sadrže šećer kao što su voćni sokovi, gazirana i pića za sportiste – pogoršavaju proliv. Tečnost za oralnu rehidraciju (infuzione otopine koje se daju na usta) je dostupna u apotekama, uvijek je dobar izbor za nadoknadu tečnosti kada dijete ima proliv. Medicinski eksperti i dalje preporučuju staru i oprobanu BRAT dijetu: banane, riža, jabuke (apples) i tost, koja ima restriktivan unos nutritijenata pa je ne treba primjenjivati dugo. U svakom slučaju kuhana jabuka i banana poboljšavaju stolicu. U toku proliva treba izbjegavati hranu bogatu vlaknima i celulozom jer ubrzava rad crijeva. To se također odnosi na masnu i začinjenu hranu, koju neki roditelji nude da dijete „barem nešto pojede“. Ponudite lako svarljivu hranu, npr. kuhano povrće i supe, i to pola uobičajene količine hrane, ali dva puta češće nego inače. Interesantno je da neka djeca imaju privremenu intoleranciju mliječnog šećera – laktoze u toku infektivnog proliva ili u toku uzimanja antibiotika. U takvim slučajevima je najbolje isključiti mlijeko i mliječne proizvode u toku 1 – 2 sedmice te u tom periodu možete djetetu dati lactosa – free (bez laktoze) mlijeka ili zamjene. Druga djeca toleriraju laktozu te im dobro dođe jogurt sa aktivnim kulturama. Kada ponovo uvodite mlijeko vašem djetetu u ishranu, učinite to polako, u malim količinama, u toku nekoliko dana. Napomena: nemojte davati djeci nikakve lijekove za proliv dok ne preporuči ljekar, ali uvijek krenite sa nadoknadom tečnosti.
Povraćanje
Važno! – Ako dijete u povraćenom sadržaju ima krvi ili zelenkasti (žučni) sadržaj ili povrati nakon povrede glave, ne smijete dati ništa da jede ili pije dok ga ne pregleda ljekar. Ako je povraćanje u vezi sa virusnom infekcijom, možete polako, pomalo davati tečnost kašičicom ili u malim gutljajima iz šoljice. Postepenim davanjem tečnosti djelovat ćete umirujuće na dječji stomačić. Nastavite potom davati male količine hrane, kao što je hrana sa manje masnoće – žitarice, hljeb, voće, tjestenine, pa polako i drugu hranu. Kako biste spriječili širenje bolesti, često perite ruke i neka rukovanje hranom bude higijenski bezbjedno.
Još malo preporuka – kako pomoći bolesnom
djetetu
• Djeca, posebno ona u školi i vrtiću, u prosjeku imaju 5 – 10 prehlada godišnje i svaka od njih u prosjeku traje 7 – 10 dana. Ako tome dodamo upale grla, stomačne tegobe i dr., vaše dijete može biti dugo bolesno. U tom periodu nema volje za jelom ili ne jede uobičajeno.
• Roditelji imaju prirodni instinkt da probaju hraniti
dijete kada je bolesno, bez obzira na sve. Činjenica je da će vaše dijete preživjeti na malom unosu hrane u toku 3 – 4 dana. Njegov rast može malo usporiti ili može nastupiti mali gubitak težine u toku bolesti, ali djeca koja su inače zdrava to će brzo nadoknaditi kada akutna bolest prođe. Najbolje je nuditi uobičajena jela u uobičajeno vrijeme i zdrave međuobroke. Ako dijete ima povišenu temperaturu, prvo je snizite pa potom nahranite dijete.
• Roditelji! Ako ste bolesni, posebno od virusnih infekcija koje se inače brzo šire – ne kuhajte za svoju porodicu. Sve što dirate, dišete prema nečemu, probate ili pomirišete u kuhinji, postaje izvor infekcije. Bolest se može proširiti na cijelu porodicu u toku noći i kuhinja može biti mjesto širenja infekcije.
Napravite strategiju za odbranu od bolesti!
Hranom možete spriječiti oboljenje, pospješiti ozdravljenje i ojačati dječji organizam u toku oporavka. Krenite sa različitim načinima struktuiranja obroka i nuđenja hrane. Tajna odbrane je u obrocima voća i povrća kako biste djetetu obezbijedili najjače oružje – vitamine i minerale! Dajite male količine hrane, dobro odabrane. Prevencija je zelena – ne mislite samo na špinat, odlučite se za orahe i bademe, cijeđene narandže, kivi kompot od mirišljivih jabuka, male raznobojne i hrskave svežnjeve sirovog povrća. Komadiće voće nudite kao da se radi o karamelama, krompir dajte djetetu u svim oblicima, ne zaboravite bundevu jer je slatkasta. Ponudite štapiće mrkve, izvore vitamina C (agrumi, kivi), vitamina A kojeg organizam proizvodi od betakarotena iz voća i povrća žuto–narandžaste boje, uvedite minerale i oligoelemente na velika vrata, posebno cink, željezo, bakar, pa neka se u ponudi nađu sjemenke suncokreta i tikve, suho voće – orasi, lješnici, kikiriki, bademi. Vašem mališi hranu dajte iz šarenih tanjirića i zdjelica, a napitke ponudite iz zanimljivih šoljica. Sve će vam to olakšati hranjenje bolesnog djeteta.