Šta je dodatak prehrani
Kao prvo, sam potrošač mora poznavati potrebe svog organizma za određenim tvarima, odnosno mora biti siguran koju hranu ili dodatak prehrani kupuje i zašto. Treba biti oprezan i manje podložan reklamiranju te imati na umu da je zabranjeno isticanje ljekovitih svojstava hrane i/ili dodataka prehrani, te spominjanje liječenja bolesti.
Na odabranom dodatku prehrani, treba pomno proučiti pisane oznake (deklaraciju) na proizvodu. Svi navodi moraju biti ispisani na određeni način i ne smiju svojim sadržajem, slikom ili drugim znakovima i/ili izjavama obmanjivati potrošača.Deklaracija na proizvodu osim svih propisanih zahtjeva za deklariranje, prema RH pravilnicima, koji su usklađeni s EU, sadrži i razne navode, odnosno tvrdnje, eng. claims. Te tvrdnje se dijele na prehrambene i zdravstvene tvrdnje koje su krajem 2007. godine izašle kao Direktiva u EU.
U RH su prehrambene tvrdnje propisane Pravilnikom o hrani za posebne prehrambene potrebe 81/2004 i primjenjuju se već 10-ak godina, budući da je Pravilnik pisan prema prijedolozima EU. Kroz sam Pravilnik su točno utvrđene količine pojedinih nutritivnih sastojaka namirnica, prema kojima ta hrana može nositi određenu tvrdnju. Npr. ukoliko na namirnici piše «nizak sadržaj masti» to znači da masti ima manje od 3 g/100g, odnosno za navod «bez masti» količina masti ne smije preći 0,5 g/100 g.
U zdravstvene tvrdnje spadaju one tvrdnje kojima se potvrđuje, sugerira ili navodi na mišljenje da postoji veza između kategorije hrane i zdravlja. U EU se, bez obzira na novodonesenu Direktivu, još nije donijela lista odobrenih zdravstvenih tvrdnji. Donijet će se tek u siječnju 2010. godine, tako da svaka zemlja članica ima svoju nacionalnu legislativu i Registar tvrdnji, prema kojoj se te tvrdnje odobravaju uz pozitivna izvješća instituta i ministarstava. Zdravstvene tvrdnje se osim na dodacima prehrani sve više pojavljuju i na konvencionalnim namirnicama.
Što su dodaci prehrani?
Dodaci prehrani pripadaju u jednu od grupa hrane za posebne prehrambene potrebe (“dijetetski proizvodi i dodaci prehrani”). To je hrana posebnog sastava ili posebnog načina proizvodnje, različita od uobičajene hrane upravo zbog prehrambenih svojstava i namjene.
Namijenjeni su zdravim osobama, te posebno osobama koje se nalaze u posebnim fiziološkim stanjima i kod kojih je potrebno postići posebno djelovanje kontroliranim unosom određenih sastojaka hrane.
Dodaci prehrani su koncentrirani izvori hranjivih sastojaka i/ili drugih tvari s prehrambenim ili fiziološkim funkcijama, sami ili u kombinacijama, plasirani na tržište u doziranom obliku.
Nadopunjuju prehranu s tvarima koje se putem normalnog unosa hrane u organizam ne dobivaju u dovoljnoj količini, a sve u svrhu povoljnog učinka na zdravlje potrošača, povećavajući opću otpornost organizma na stresne vanjske utjecaje i pomažući u održavanju pravilnih fizioloških funkcija organizma kao cjeline i/ili nekih njegovih dijelova.
Hranjivi sastojci i druge tvari u ovim proizvodima su vitamini i minerali, bjelančevine, aminokiseline, masne kiseline, celuloza, pivski kvasac, inulin, lecitin, glukomanan, bilje i ljekovito bilje i njihovi ekstrakti ili koncentrati, zaštitna sredstva biljnog podrijetla (bioflavonoidi, karotenoidi, izoflavoni, glukozinolati), prirodni enzimi i koenzimi, žive kulture mikroorganizama, organska tkiva, metaboliti žlijezda i druge tvari. Dodaci prehrani su i pčelinji proizvodi i njihove mješavine s dodacima ljekovitog bilja.
Za proizvodnju biljnih pripravaka kao dodataka prehrani mogu se koristiti svježe ili osušene cijele biljke ili njihovi dijelovi (npr. list, korijen, plod, cvijet i drugi dijelovi biljke), čiste supstancije biljnog podrijetla pojedinačno ili u smjesi, biljni sekundarni proizvodi i to prvenstveno onih biljnih vrsta koje se nalaze na Listi dozvoljenih ljekovitih biljnih vrsta.
Dodaci prehrani mogu se stavljati u promet u različitim oblicima (tablete, kapsule, prašci, bar pločice, čajevi, kapi, sirupi i slično), a na deklaraciji moraju nositi oznaku - „dodatak prehrani“.
Temeljem provedenih znanstvenih ispitivanja, dijetetska hrana i dodaci prehrani pronalaze svoje mjesto u području "preventivne prehrane", kao i u području "preventive dobrom zdravlju“. Uzimanjem te vrste hrane potrošaču se daje dodatna mogućnost da sam ili uz pomoć stručne osobe pomaže svom zdravlju.
Kvaliteta ove hrane, njeni aktivni sastojci utječu na ukupnu zdravstvenu ispravnost, jer su upravo sastav i namjena, svrha stavljanja takvog proizvoda na tržište. Stoga je nužno kontrolirati i sastav ove hrane, posebno aktivne sastojke, pored uobičajenih parametara zdravstvene ispravnosti za određenu kategoriju hrane.