Mladi krompir
Slatko mlado povrće
Krompir je jednogodišnja zeljasta biljka i jedna je od najraširenijih namirnica na svijetu. Krompir su u Evropu donijeli španski moreplovci sredinom 16. vijeka iz brdskih predjela Perua. Vijekovima se uzgajao kao ukras kojim su se za vrijeme zabave kitile važne ličnosti, pa čak i kraljevi. Do upotrebe krompira kao namirnice koja se svakodnevno jela u puku došlo je zbog povremene neimaštine i gladi. Jela od krompira postala su nezaobilazna u svakodnevnoj prehrani jer se krompir lako uzgaja, urod mu je velik, zastupljen je u prehrani tokom čitave godine, ima prihvatljive cijene, može se jednostavno pripremiti i na najrazličitije načine. Zavisno o vremenu dozrijevanja, razlikujemo mladi i stari krompir. Mladi krompir sadrži više šećera, vitamina C i vode. Plod krompira nalazi se u zemlji, a nad zemljom žbunasta stabljika. Kada se na stabljici opazi bijeli cvijet, može se vaditi iz zemlje mladi krompir.
Kupovina i priprema
Pri kupovini tog povrća naročito morate obratiti pažnju na njegov izgled jer proklijali i zeleni krompir nije poželjan u prehrani. Mladi krompir se vadi prije pune zrelosti i odmah stavlja u promet. Šećeri se u mladom krompiru još nisu pretvorili u škrob, pa je zato on tako ‘sladak’. Mladi krompir mora biti malen i pomalo proziran ispod sloja djelimično vlažne zemlje, a gladak i sjajan (voštane teksture) kad je opran. Krtole moraju imati tanku i nježnu pokožicu koja se lako skida pod pritiskom prsta. Mladi krompir se ne guli već se jednostavno ostruže običnim nožićem, a može se lagano oprati četkom pod mlazom vode. Nakon struganja ili četkanja, držite ga u hladnoj vodi do pripremanja, ali ne duže od nekoliko sati. Mladi krompir ne treba dodavati u tijesto jer sadrži mnogo vode. Također, on ne može dugo stajati pa ga koristite odmah ili kupujte manje količine jer se inače teško struže i gubi na okusu nakon nekoliko dana.
Savjet: Krompir je najbolji izvor škroba, osnovne rezervne tvari za metabolizam ugljikohodrata, pa je kao takav jedna od najvažnijih prehrambenih namirnica uopće.
U kulinarstvu
Krompir je i jedan od najsvestranijih sastojaka vegetarijanske kuhinje. Visokovrijedne bjelančevine u kombinaciji s bjelančevinama životinjskog porijekla iz svježeg sira, jaja ili suhog sira, najbolji su nadomjestak mesu. Uz to, za razliku od mesa, krompir ne povećava količinu masti u krvi. Mladi krompir izvrstan je prilog raznim jelima ili sam kao glavno jelo, a odlične se slaže sa svježim sirom, kajmakom, mileramom i raznim povrćem. Dovoljno ga je skuhati i začiniti rastopljenim maslacem i krupnom morskom soli. Ako ga kuhate u kori sačuvat ćete najviše vitamina jer se oni nalaze tik ispod kore. Primjena mladog krompira u kombinaciji s drugim povrćem i namirnicama je izvanredna pa ga poslužite kao samostalno jelo, za jednostavne i složene salate, kao prilog ribama i mesu, te kao dodatak raznim juhama i povrtnim varivima.
Liječenje krompirom
• Pomaže u liječenju gihta i reume
• Opekline se mogu liječiti oblogama od hladnog krompira
• Pomaže u liječenju dijabetesa
• Kod problema sa sluznicom želuca pomaže sok od krompira
• Kora kuhanog krompira snižava krvi pritisak
Savjet: Krompir koji pečete u pećnici prethodno kratko prokuhajte u slanoj vodi, pa ga izvadite i posušite. Tako pečen krompir bit će hrskav i mekan. Također, možete mu dodati i kašičicu šećera i bit će puno ukusniji.