Rukola - rikola


Rukola – brzorastuća, opora „raketa“ salata
Rukola je jednogodišnja zeljasta biljka iz familije kupusnjača. Poznata je još pod imenima rikula, riga ili rokula. Ime joj potiče iz latinskog korijena „roc“, što znači oporo, grubo i divlje. Spada u grupu lisnatog povrća jer se za ishranu koristi list, mada se ponekad koristi i cvijet. List rukole ima oblik rakete, pa se u engleskom govornom području ova biljka zove raketa (rocket). Cvjetovi su sitni i po građi tipični za familiju kupusnjača, prljavobijeli ili blijedorumeni. Rukola vodi porijeklo iz Centralne i Južne Evrope, ali je veoma raširena i u Sjevernoj Africi, Sjevernoj Americi i Bliskom istoku. Rukola predstavlja izuetno kvalitetno i ljekovito povrće, sadrži dosta vitamina C, mineralnih materija, a naročito željeza, vlakana i drugih korisnih materija. Sve vrste rukole imaju gorak i aromatičan okus. Gorčina listova povećava se sa starošću biljke, zato je najbolji okus listova mladih, dobro gajenih biljaka.

Uzgoj
Premda postoji još iz vremena starog Rima, kod nas, pa čak i u svijetu ova biljka je postala cijenjena tek u zadnjih petnaestak godina. Prije toga su je pretežno poznavali jedino Dalmatinci. Rukola je biljka skromnih zahtjeva za toplotom i otporna je na mrazeve, pa može da se proizvodi preko cijele godine. Najbolje uspijeva na lakim pjeskovitim i srednje teškim zemljištima, a može da se gaji i na vjetrovitim terenima. Rukola se bez većih poteškoća može uzgojiti i na našem podneblju gdje u vrtovima rado dijeli gredicu sa salatom ili špinatom. Ova biljka lako i brzo pristiže za berbu, za oko 40 dana od sjetve, pa čudi njena relativno visoka cijena. To je kultura koja nema ozbiljnijih problema sa bolestima i štetočinama.

Kupovina i priprema
Treba birati mlade, zdrave listove koji izgledaju svježe. S
listićima treba postupati vrlo nježno, premda se često prodaju zbijene u male plastične kutije ili vrećice, u kojima se lako zdrobe pa brzo propadnu. Rukola se najčešće koristi kao salata ili kao komponenta u miješanim salatama za poboljšanje arome i okusa. Posebno se mnogo koristi kao salata u mediteranskom području, pripremljena sa maslinovim uljem, sirćetom, parmesanom ili mozzarella sirom. Ponekad se rukola priprema kuhana ili blanširana i tom prilikom gubi gorčinu. U nekim zemljama Azije (Iran, Pakistan), gaji se radi sjemena za ulje, a sjeme može da se koristiti i za proizvodnju senfa. Rukola se odlično slaže s paradajzom, a zbog svog pikantnog okusa ne zahtijeva puno dresinga. Česta je na jelovnicima svjetskih restorana, obično da „unese malo duha“ u zelene salate te kao začin u umacima i na pizzama. Liječenje rukolom
• pospješuje liječenje bolesti jetre
• pomaže u detoksikaciji organizma
• rashlađuje organizam tokom vrelih ljetnih dana
• pomaže u prevenciji osteoporoze
• pospješuje varenje

Zanimljivost: U vrijeme starog Rima rukola je vrijedila i kao efektna afrodizijačka biljka.