Praktični savjeti
Razne tajne uspješnog održavanja domaćinstva prenose stoljećima s koljena na koljeno, a ponekad su upravo ovi stari “recepti” i najbolji. Zato u nekoliko nastavaka donosimo praktične savjete za domaćice.
Peršun
Da peršun ne izgubi hranjive vrijednosti kuhanjem, stavljamo ga u supu u posljednji čas.
Peršun isjeckajte i u slojevima stavite u staklenu bocu, a između pojedinih slojeva peršuna pospite sol. Tako će peršin ostati svjež nekolikosedmica.
Lišće peršuna možete isjeckati i zamrznuti u vrećici ili posudici za led, tako ćete uvijek imati svjež peršun za spremanje jela.
Peršunovo i celerovo lišće te kopar oprano možete osušiti tako da ga zavežete i ostavite u sjeni da se osuši viseći, a ako želite da zadrži lijepu zelenu boju, neko ga vrijeme držite na suncu.
Pranje povrća
Povrće kod kojeg se jede dio koji raste ispod zemlje (npr. mrkva) pere se pod mlazom hladne vode, ono kod kojeg se jede nadzemni dio – pod mlazom mlake vode.
Kuhanje zelenog povrća
Z
eleno lisnato povrće kuha se otkriveno da ne izgubi zelenu boju. Treba ga kuhati u malo vode i kratko.
Zadržavanje svježine šparoga
Šparoge će ostati svježe nekoliko dana omotate li njihove stabljike vlažnom krpom.
Ribanje hrena
Nećete plakati prilikom ribanja hrena, ako ga prije ribanja ostavite u ledenici i zamrznete.
Rezanje luka
Smeta li vam za oči luk kad ga sjeckate, stavite ga na 15 minuta u ledenicu i više nećete imati problema.
Kuhano mlijeko
Mlijeko će više vremena ostati svježe budete li mu za vrijeme kuhanja dodali malo šećera.
Mlijeko neće prekipjeti ako na lonac stavite cjedilo.
Čuvanje limuna
Prerezani limun prilično se brzo suši i zato vam savjetujemo da prerezani dio pospete solju. Prije nego ga ponovo upotrijebite odrežite tanku plošku i bacite je, a preostali dio iskoristite.
Svježe limune spremite u veću staklenu posudu i napunite hladnom vodom. Tako spremljeni limuni imat će mekšu koru i poslije će dati više soka.