Prehrana za dijabetičare
Odgovarajuća prehrana uz tjelesnu aktivnost ima ključnu
ulogu u liječenju šećerne bolesti, a namirnice i načine pripreme u prehrani dijabetičara zbog njihove prehrambene i energetske vrijednosti obično nazivamo „zdrave“.
Prema piramidi pravilne prehrane, žitarice, proizvodi od žita, mahunarke i povrće bogato škrobom najvažnija su skupina namirnica i trebali bi biti okosnica svakog obroka. Na drugoj strani su namirnice koje svakako treba izbjegavati, one koje sadrže šećer: od slatkiša, slastica, voćnih sokova, pa do cijele palete sirupa koji su „skriveni“, odnosno otopljeni u gaziranim napicima, keksima i smrznutim slasticama. Cilj ovakve prehrane je smanjenje glikemijskog indeksa koji označava sposobnost hrane da povisi nivo šećera u krvi i obuhvaćanje svih pozitivnih učinaka koje osiguravaju zdrave namirnice.
Osnovna načela prehrane za dijabetičare
• Pridržavanje dijete i režima prehrane određenog od strane doktora
• Raspodjela cjelodnevnog unosa hrane na više pojedinačnih obroka
• Najmanje 3 glavna obroka (doručak, ručak, večera) i 2-3 međuobroka
• Nepreskakanje obroka i umjerenost s obzirom na vrijeme i količinu hrane
• Voditi računa da je omjer unesenih ugljikohidrata u organizam 50-60 posto
Piramida zdravih namirnica – 6 grupa
1. ŽITARICE: crni kruh, integralni kruh, graham, raž, kukuruz, smeđa riža
2. POVRĆE: blitva, špinat, brokula, cvjetača, paprika, patlidžan, mrkva, šparoge, grašak, grah, mahune, soja, leća, slanutak, celer, crveni luk, krompir, kelj, karfiol, paradajz, mladi luk, kupus, zelena salata, korijen svježeg kupusa
3. VOĆE: u svježem obliku, jabuke, banane, narandže, šljive i voće s manje šećera
4. MLIJEKO i ZAMJENE: obrano ili djelomično obrano mlijeko, jogurt, kiselo mlijeko, kajmak, povremeno mladi sir
5. MESO i ZAMJENE: pileće i pureće meso bez kože, teletina, mlada junetina, bijela riba, oslić, losos, pastrva, soja
6. MASNOĆE i ZAMJENE: masnoće biljnog porijekla, maslinovo ulje, orasi, bademi, lješnici
Uravnotežena prehrana dijabetičara
Obavezna mjera u liječenju je dijeta kojoj je cilj izbjeći veće oscilacije glikemije u toku dana, što se najbolje može postići dijeljenjem hrane u nekoliko jednakih obroka. Dijabetičari u principu mogu jesti sve, osim naravno slatkiša i šećera, jer se oni jako brzo resorbiraju u organizmu što dovodi do naglog rasta šećera u krvi. Kod ovog režima prehrane preporučuje se hrana bogata dijetalnim vlaknima i celulozom, zbog postepene i usporene resorpcije u organizmu, te osiguravanja potrebne energije za rad ćelija. Piramida zdravih namirnica osnovana je na podjeli namirnica u 6 skupina s obzirom na prehrambenu i energetsku vrijednost, a za svaku skupinu postoji preporučeni dnevni unos. Ovisno o tom unosu i planiranom broju obroka potrebno je u saradnji s liječnikom tačno utvrditi broj jedinica iz svake pojedine skupine. Pri tome je omjer hranjivih tvari (ugljikohidrata, masti i proteina) od ključnog značaja za dijabetičare i trebao bi biti 50-60 posto ugljikohidrati, 30 posto masti i 20 posto proteini. Preporučuju se cjelovite žitarice (izvor škroba, bjelančevina, minerala, dijetalnih vlakana), voće sa malo šećera (u svježem obliku), povrće bogato dijetalnim vlaknima (sirovo i svježe, uglavnom tamnozeleno i tamnožuto povrće), mliječni proizvodi (dobar izvor energije), bijelo meso, ali i ostalo sa kojeg se odstrani višak masnoće ili soja koja se koristi kao zamjena.
Priprema namirnica
- U sklopu dijabetičke prehrane mahunarke je najbolje pripremati u obliku salata bez dodatka ulja, a jedan dio soli zamijeniti sa biljnim začinima. Tako se smanjuje energetska vrijednost obroka, unos soli i masti, a ostaju
visoke prehrambene vrijednosti i okus. Preporučljivo ih je
pripremati u obliku variva, ali bez dodatka masti i zaprške, a uz dodatak povrća i začinskog bilja.
- Sa mesa peradi potrebno je odstraniti kožicu i kosti, a s voća koru i koštice.
- Dva puta dnevno potrebno je konzumirati mlijeko i mliječne proizvode, a ukoliko se mlijeko ne podnosi, tada treba uzimati jogurt, kiselo mlijeko, acidofilno mlijeko.
- Kod konzumacije juha od mesa, povrća ili kostiju, potrebno je prije jela odstraniti masnoću, a nije dozvoljeno ni dodavanje tjestenine ili riže u juhu.
- Sladila za dijabetičare jedini su artikli koji su dozvoljeni za korekciju slatkog okusa, a dozvoljen dnevni unos uglavnom je označen na pakiranju. Konačni cilj je raznovrsna, uravnotežena prehrana, siromašna kalorijama, a bogata tvarima koje daju energiju i osiguravaju ravnotežu u organizmu.