Savjeti u kuhinji


Želite li ubrzati kuhanje tjestenine, u vodu dodajte malo soli. Kuhinjska so podiže točku vrenja vode iznad 100 Celzijevih stepeni pa se kuhanje ubrzava.

Volite rižu, no često je prekuhana i slijepljena? U vodu dodajte malo limunovog soka koji će to spriječiti.

Ulje u tavi neće prskati ako prvo stavite malo soli, pa tek onda ulje, a kako mlijeko prilikom kuhanja ne bi zagorilo, prije u lončiću prokuhajte malo vode. Dobro je znati i kada posoliti meso koje namjeravate peći.

Za razliku od drugih pečenja, svinjsko solite tek na kraju, kako ne bi bilo tvrdo i suho. Isto postupite i kod prženja. Da pečeno meso bude ukusnije, na dno posude za pečenje stavite prepolovljenu glavicu luka i lovorov list.

Presoliti ste jelo? I za to ima pomoći. Ako je jelo preslano, dodajte malo smeđeg šećera, koji će smanjiti slanoću, no neće ga učiniti slatkim.

U umake možete dodati malo brašna ili kiselog vrhnja, dok će preslanu juhu spasiti svježi, narezani paradajz ili malo limunovog soka.

Ako pripremate divljač, meso nemojte prati u vodi. Operite ga mješavinom octa i vode. Ocat ublažava jak miris mesa divljači i dezinficira.

Ljubitelj ste ribe? Da bi bijela riba zadržala boju, u vodu u kojoj je kuhate dodajte malo mlijeka. Riblji fileti bit će sočniji i mekši ako ih uvaljate u snijeg od bjelanaca, te potom zapečete u pećnici.