Izbacite iz prehrane!
Nemojte se zavaravati. Postoji razlog zašto su pojedine namirnice omražene i osuđivane. Donosimo pregled top 10 nutritivnih prijestupnika koje je najpametnije izbaciti ili maksimalno ograničiti u prehrani i tako spasiti organizam od bespotrebnih, a nerijetko i štetnih tvari:
1. Čips je „leglo“ masnoća (osobito štetnih trans masnih kiselina) i soli koji opterećuju organizam, posebno srce i krvne žile. Treba li uopće napominjati da je čips i prava kalorijska bomba?!
2. Gazirana pića obiluju štetnim sastojcima za zdravlje. Osim izobilja šećera koji potiču gomilanje kilograma tu su i fosforna kiselina i kofein koji se povezuju s nastankom osteoporoze i bubrežnih kamenaca. Light verzija, osim nešto niže energetske vrijednosti, ne pruža dodatne benefite. Jedini recept kada su u pitanju gazirani napici je: izbaciti iz prehrane.
3. Suhomesnati proizvodi su, u pravilu, vrlo masni i slani proizvodi zbog čega njihova česta konzumacija može narušiti zdravlje. Dodatan problem predstavlju nitriti, aditivi koji se koriste za konzerviranje suhomesnatih proizvoda. Upravo zbog ovih spojeva se učestala konzumacija suhomesnatih proizvoda povezuje s zloćudnim bolestima. Presuda: ograničiti unos.
4. Bomboni nisu ništa drugo nego vješta mješavina šećera, zaslađivača, aroma i tvari koji sve sastojke drže „na okupu“. Nutritivna vrijednost im je zanemariva, a energetska pozamašna, posebno ako se u obzir uzme činjenica da je teško stati samo na jednom. Bomboni su osobito mrski zubima jer vrlo brzo uništavaju zubnu caklinu i pridonose nastanku karijesa.
5. Žestoka alkoholna pića žestoko napadaju jetru, ali i druge organske sustave. Naime, „žestice“ sadrže znatno veći udio alkohola od vina ili pive, a alkohol je toksin za organizam. Ipak, neka istraživanja pokazuju da umjerena konzumacija alkohola ima povoljan učinak na zdravlje, tu se posebno misli na vino, posebno crno, koje obiluje antioksidansima.
6. Pomfrit je, u neku ruku, bliski rođak čipsu. Ako se promotri energetska vrijednost te sadržaj masti (osobito onih loših) i soli standardne porcije pomfrita može se naći dovoljno argumenata protiv „krumpirastog zla“. A ako se cijeloj priči doda još akrilamid, tvar kojom pomfrit obiluje, a koja se smatra karcinogenom, preostaje samo zabraniti pomfritu pristup tanjiru.
7. So je postala toliko uobičajan sastojak naše hrane da više ni ne primjećujemo kada je nešto preslano. No, povišen unos soli povezuje se s povišenim pritiskom, razvojem osteoporoze, karcinomom želudca, a vjeruje se da stradavaju i bubrezi. Stoga stručnjaci preporučaju da se unos soli ograniči na 6 grama dnevno. U prijevodu, savjetuje se racionalizirati dosoljavanje jela.
8. Pohovana hrana je najmrskija vitkoj liniji, ali i zdravlju srca i krvnih žila. Pohovanjem, naime, namirnica „upija“ velike količine masnoće čime je vrlo lako narušiti ravnotežu unosa makronutrijenata. Postoji puno ukusniji i zdraviji načini pripreme poput npr. grilla, stoga je pohovano definitivno out.
9. Krofne su pogubne za zdravlje. Duboko prženje u ulju upitne kvalitete razlog su zašto krofne obiluju nezdravim masnoćama, a time postaju pogubne za zdravlje brojnih organskih sistema.
10. Energetski napici koncentrirani su izvor kofeina koji u tako velikim količinama (a riječ je o otprilike sedam puta većoj količini kofeina u energetskom napitku u usporedbi sa šoljicom crne kafe!) mogu dovodesti do lupanja srca, agresivnosti, povraćanja, napadaja panike. Osim toga, neki naučnici tvrde da energetska pića kod nekih ljudi mogu razviti pravu ovisnost.