Higijena u kuhinji


Higijena u frižideru
Ljudi koji ne vodi računa o higijeni u frižideru praktički uzgajaju bakterije koje izazivaju bolesti: svježi sir kojeg je napala plijesan, zaboravljena salama ili pileće bijelo meso koje se počelo odleđivati predstavljaju savršenu podlogu za razvoj bakterija. Iako većina izazivača bolesti ovdje ne raste istom brzinom kao na sobnoj temperaturi, oni ipak preživljavaju. Čim temperatura postane toplija bakterije se eksplozivno umnožavaju.

Zato valja slijediti ove savjete:
Redovno kontrolirajte zalihe namirnica i odmah odstranite pokvarene. Ne čuvajte namirnice otvorene, već ih spremite u odgovarajuće posude ili pokrijte folijom, odnosno poklopcem. To sprječava širenje bakterija. Redovito perite frižider. Namirnice koje moraju ostati hladne dovezite do kuće u posebnim torbama ili vrećicama i to najkraćim putem od trgovine do kuće.

Odleđivanje mesa
Meso uvijek ostavite da se odledi u frižideru: odstranite ambalažu, stavite meso u neku posudu i prekrijte je. Prolijte tekućinu od odleđivanja jer ona može sadržavati bakterije. Zatim posudu dobro operite vrućom vodom.

Pripremanje namirnica
Meso i ribu pripremajte odvojeno od drugih namirnica na dasci od umjetnog materijala (plastike) koju možete dobro oprati. Nož za rezanje, dasku i druga kuhinjska pomagala koja su došla u dodir sa sirovim mesom valja odmah oprati pod mlazom vruće vode. Nikako ih nemojte koristiti za druge namirnice bez prethodnog pranja jer ćete tako prenijeti bakterije na ostale namirnice. Perad, mljeveno meso, riba i jaja uvijek se trebaju ispeći do kraja jer su posebno podložni stvaranju bakterija koje izazivaju bolesti. Na primjer, salmonela se sigurno uništava tek nakon što ste neku namirnicu zagrijali najmanje 10 minuta na 70º C – 80º C. Namirnice nemojte održavati toplima duže od 30 minuta. Bolje je pustiti ih da se brzo ohlade i držati na hladnom pa ih ponovno zagrijati na najmanje 70º C.

Radni prostor i alat za rad
Aparate, radnu površinu i noževe nakon korištenja odmah očistite vrućom vodom i sredstvom za čišćenje. U suprotnom će se ostaci hrane osušiti i tako stvoriti savršenu podloge za bakterije. Redovno mijenjajte uništene drvene daske za rezanje jer se u nastalim utorima mogu kriti bakterije. Oštećene daske od umjetnih materijala također nisu higijenske i trebalo bi ih zamijeniti.

Spužve za brisanje i krpe
Spužvom za brisanje brišemo prolivenu tekućinu, čistimo radnu površinu ili ispiremo lonce. Nakon toga, ona najčešće završi na omiljenom mjestu, stisnuta i zgužvana pored slavine. Međutim, na taj se način spužve ili krpice ne mogu osušiti, a bakterije rastu najbrže na vlažnom i toplom mjestu. Prljave, često korištene krpe za brisanje i pranje pravi su izvor bakterija. Zato krpe i spužve objesite tako da se mogu dobro osušiti što sprječava život bakterijama. Ispirite krpe i spužve pod tekućom vrućom vodom sve dok iz njih ne počne teći samo čista, bistra voda. Mijenjajte krpe za brisanje i spužve ovisno o tome koliko ih često upotrebljavate – svaki dan do dva i perite ih na najmanje 65º C. Ako je moguće, četku za pranje svaki dan operite u perilici suđa ili je iskuhajte nakon uporabe. Koristite različite krpe za brisanje ruku i suđa.