Hranjive blagodati marelice


Marelica je voće najbogatije vitaminom A. Glavno svojstvo toga vitamina je zaštita kože, prvenstveno od sunca i vanjskih napada (zagađenog zraka i drugih štetnih utjecaja). Taj vitamin štiti također i oči te pospješuje bolji vid noću. Marelica sadrži u velikim količinama i vitamin C, karoten i lipide (masti). Pospješuje stvaranje crvenih krvnih zrnaca te tako predstavlja i jako dobar adut u borbi protiv anemije. Učinkovita je i u borbi protiv reumatizma te bolova uha. Bogata je kalijem i puna vlakana, izvor željeza i bakra, te esencijalnih minerala važnih za zdravlje. Kao i druga voća i povrća, prema mnogim studijama, marelica pomaže u smanjenju rizika od bolesti raka i kardiovaskularnih bolesti.

Optimalna dnevna doza
Preporuča se pojesti barem tri marelice dnevno da bi se zadovoljila potreba organizma za karotenom. S obzirom da se sezona marelica proteže od početka lipnja do kraja kolovoza, izvan sezone jedite je zaleđenu, suhu ili u kompotu!

Brzinski recepti
Možete je grickati suhu, staviti je kao sastojak u voćnu salatu, koristiti sirup od marelice, praviti kolače od marelice, miješati je u sušenom obliku sa žitaricama za doručak...Marelica se konzumira na bezbroj načina. Evo i jedna originalna ideja za pripremanje ljetnog octenog začina: pomiješajte sok od marelice s jabučnim octom, uljem i senfom. Taj sos će savršeno zamirisati vaše miješane zelene ljetne salate. Pripremite salatu s marelicama za podnevni obrok: izrežite marelice na tanke šnitice, pomiješajte ih s usitnjenim bademima i isjeckanim filetima piletine.

A za ljepotu?
Za one koje žele same, kod kuće, pripremiti masku za lice, to je vrlo lako i zahtjeva svega 5 minuta pripreme - uzmite tri svježe marelice, jednu jušnu kašiku vrhnja ili jogurta, malo limunovog soka. Kada to sve pomiješate u mikseru, stavite mješavinu na kožu i ostavite da djeluje 20 minuta. Ta 100 % prirodna maska daje koži baršunast izgled i svježinu.