Savjeti za džemove
Džemovi su voćne prerađevine koje se kod nas češće pripremaju tek u zadnje vrijeme. Pripremaju se slično kao i marmelade, ali su ipak drugačiji. Kod marmelada voće se skuha u kašu, a u džemovima komadići voća ostaju vidljivi u želiranom voćnom soku.
Džemovi se mogu sačuvati zavisno od količine šećera, voćnih kiselina, pektina i vremena kuhanja. U džemove dodajemo približno toliko šećera kao i marmeladama, ili nešto više. Dodajemo ga postupno, osim ako je u receptu drugačije napisano. Džem ćemo brže skuhati od voća koje sadrži veće količine pektina . Voće s malo pektina miješamo s onim voćem koje ga sadrži dovoljno. Možemo upotrijebiti samo sok (marelice i sok od ribizla). Kuhanje treba da bude kratko da se šećer ne karamelizira, a voće ne promijeni boju i postane kašasto. Džemove kuhamo u malim količinama, najviše 2-3 kg voća odjednom. Ne miješamo ih kao marmeladu da se voće ne zgnječi, nego posudu više puta protresemo. Većina se džemova zgusne u staklenci prilikom hlađenja.
Džemove konzerviramo postupkom vrućeg punjenja. Do ruba napunimo ugrijane staklenke, zavežemo ih dvostrukim celofanom umočenim u čisti alkohol ili jaku rakiju. Upotrebljavamo ga kao i marmeladu, posebno za zajutrak, za razne slatkiše te dodatak uz čaj.