Ljekovita svojstva đumbira
Potiče iz tropskih predjela jugoistočne Azije. Djumbir se koristi u svježem i sušenom stanju ili kao prah. Zastupljen je u Indijskoj kuhinji, za pripremu jela od povrća, čorbi, sosova, pirinča, kao i poslastica.
Ljekovita svojstva djumbira: smiruje kašalj i prehladu, sprečava pojavu glavobolja i migrene, ima antiseptično dejstvo. Obloge od djumbirove vode povećavaju cirkulaciju i šire krvne sudove, ublažavaju akutne i hronične bolove kod reumatizma, artritisa, kičme, stomačnih grčeva, kamena u bubregu i žučnoj kesi, zubobolje, asmatičnih napada, bronhitisa, zapaljenja jetre, prostate, ubrzavaju regeneracijuoštećenog tkiva, ublažavaju napetost mišića.
Čaj protivprehlade:
* 1 korjen djumbira (svjež ili osušen) ili 2 kašikice praha
* 1 kašikica malteksa ili meda * 1/2limuna
U pola litra vode
staviti opran i isječen korjen i kuhati oko 20 min. Skloniti sa vatre i ostaviti da se ohladi na oko
50°C. Dodati zaslađivač, a zatim limun. Piti dok je topao i svjež.
Djumbirovavoda se priprema na sledeći način: prokuvati 4,5 L vode i smanjiti temperaturu. U međuvremenu izrendati 100 - 140 grama svježeg korena djumbira (rendati kružno) ili uzeti 30 - 40 g. praha i u platnenoj kesici ili višeslojnoj gazi staviti u vodu i ostaviti da krčka 5 min. Voditi računa da voda sa djumbirom ponovo ne provri, jer će biti uništeni aktivni sastojci đumbira. Povremeno stisnuti vrećicu sa
đumbirom uz zid lonca da bi se dobila tamno smeđa, mirišljava tečnost. Obloge treba da budu vrele kada se stavljaju na obolelo mesto. Voditi računa da koža ne izgori. Oblogu prekriti suhim peškirom da bi se što duže zadržala vrelina.
Kari: osnovni začin u Indijskoj kuhinji, po kome je najpopularnije jelo u Indiji dobilo naziv "kari". Veoma je pikantan i pravi se kao kombinacija nekoliko začina(cimet, kardamom, karanfilić, kim, korijander, crni biber) koji se melju u prah.