Bijeli luk


Korisne informacije:
Jača imunološki sistem, ima jako protuupalno djelovanje, razrjeđuje krv, snižava krvni pritisak i kolesterol. Njegovi počeci sežu daleku u prošlost. Knjiga koja je napisana prije 4000 godina u Kini kaže da su ljudi koji su pojeli otrovno bilje spašavani pomoću divljeg bijelog luka.
Ipak, najuzbudljivija priča dolazi iz vremena gradnje egipatskih piramida: građevinski su radnici štrajkovali kada između ostalog nisu dobili pošiljku bijelog luka To je prvi zabilježeni bijeli luk u historiji čovječanstva. Za Perzijance, Grke i Rimljane češnjak je bio kralj začina – prema Homeru Odisej se od Kirke spasio samo zato što je pojeo bijeli luk.

Okus:
Svježi je bijeli luk čistog, osvježavajućeg okusa; blag je, nježan i sočan; što se duže skladišti to mu je okus oštriji, a jačina se može dobiti i drobljenjem manjih češanja.

U kuhinji:
Japan i Kina nisu spremni odreći se bijelog luka, a mediteranska kuhinja nije ista bez njega. Bijeli luk je izvrstan začin za janjetinu i druga jela od mesa. Savršeno ide uz ribu, ali i uz vegetarijanska jela s pirjanim povrćem poput francuskog ratatuja. Stručnjaci koriste ovaj univerzalni začin za svako jelo: postoje umaci, pečena tijesta, med i vino s bijelim lukom. U malim količinama dobro se slaže sa svim drugim biljem, a u velikim količinama samo s lukom, čili papričicama i đumbirom. Ako se koristi umjereno, naglašava okus namirnica.
Savjet: Češnji se bolje gule ako se na tri minute ostave u mlakoj vodi. Tako i ruke poprime manje mirisa.

Djelovanje:
Jača imunološki sistem, ima jako protuupalno djelovanje, razrjeđuje krv, snižava krvni pritisak i kolesterol.