Hladna poslastica...


 Veliko ledeno zadovoljstvo za sve uzraste...

Malo ko mu može odoljeti! Njegovo veličanstvo sladoled mami u svako doba godine, ne samo ljeti. Srećom, posljednjih nekoliko godina možemo u njemu uživati kada god poželimo, a neki ga vole sami praviti kod kuće u posebnom aparatu. Ako i vi želite probati, ali niste tehnički opremljeni, napravite ga u zdjeli. Postupak će malo duže trajati, ali će rezultat biti jednako zadovoljavajući. Tako možete i napraviti sorbet od pirea od voća koji se pomiješa sa šećernim sirupom i zamrzne. Smjesu samo trebate češće miješati kako bi se razbili kristalići leda. Ne morate se ograničiti na samo jedan okus – pomiješajte banane i cimet, vaniliju sa grožđicama u rumu i slično.

Stari zapisi kažu da potiče iz Kine. Pretpostavlja se da su Kina ili stara Persija bile među prvim kulturama koje su razvile desert napravljen od voća i izdrobljenog leda ili planinskog snijega.

Mnogi misle da je recept za sladoled sa svojih putovanja po dalekoj Kini u Italiju donio Marko Polo, gdje je ova poslastica doživjela veliki uspjeh. U svakom slučaju, Italija igra veliku ulogu u popularizaciji smrznutih poslastica u Evropi, a među njima je i sladoled.

Sorbeto i granita zapravo je led kojem se dodaju različiti ukusi, nego pravi sladoled, ali imaju veliku istoriju primjene u drevnom svijetu. Najvjerovatnije je da su ove poslastice u južnu Italiju stigle sa Arabijskog poluostrva. Arabljani su koristili planinski snijeg i voćni sok za pravljenje sharbata, preteče italijanskog sorbeta.

Na Siciliji, desert napravljen od leda, šećera i različitih aroma poznat je kao granita i nešto je najsličnije originalnom sorbetu. Današnji komercijalni sorbetto može da sadrži male količine mlijeka, ali mnogi se i dalje prave samo od voćnog soka ili sirupa i leda. Proći će nekoliko vjekova prije nego što mlijeko i slatka pavlaka počnu da se dodaju u ove zaleđene poslastice. Zasluge za kreiranje prvog sladoleda u formi koju danas ima pridaju se Napolitancima, a prvi recepti zabilježeni su u kulinarskim knjigama iz 18. vijeka.

Tek krajem 19. vijeka proizvodnja sladoleda doživljava ekspanziju, kao posljedica razvoja rashladne industrije

Na štapiću
Svi vole sladoled, a mliječni na štapiću mnogima je omiljen. Ukusna krema u omotaču od hrskave čokolade pruža nebeski užitak, a i zdrava je jer je bogata kalcijem.

U kornetu
Kada se spomene sladoled, najčešće pomislimo na onaj u kornetu jer je to klasičninačin posluživanja ove slastice. Savršen spoj ledenog sladoleda i svježeg korneta pruža veliki užitak.

Sladoledni kup
Možete ga napraviti kod kuće i ukrasiti čokoladnim pločicama, šlagom te nasjeckanim prženim bademima ili lješnjacima.

Voćni
Lagani voćni sladoledi savršena su poslastica – uklapaju se u princip zdrave prehrane i izvrstan su desert. Možete sebi dopustiti kuglicu više, jer imaju manje kalorija od mliječnih sladoleda.