Hren - zdravi, ljuti začin


Hren je jedan od najzdravijih začina koji se posebno preporučuje oboljelim od šećerne bolesti. Ovo je biljka ljutog okusa koja se rado koristi u kuhinji u vrijeme praznika. Raste kao samonikla biljka, u dubljem i vlažnijem tlu, ali se uzgaja i za preradu. Od davnina se koristi u ljekovite svrhe i kao začinska biljka, pa ju pod imenom Armoracia navodi već i Plinije. Hren su poznavali Egipćani, a Grci su ga koristili protiv bolova u leđima i kao afrodizijak. Pradomovina hrena je središnja i jugoistočna Evropa, a danas je rasprostranjen po cijelom svijetu.

Kupovina i priprema
Kod hrena se najčešće koristi njegov odebljali korijen, bogat gorušičinim uljem, koji se automatski povezuje sa hrenovkama, kuhanom šunkom ili govedinom. Razlog zašto se hren riba a ne kuha kao povrće je taj što eterično ulje koje se oslobađa ribanjem brzo nestaje i isparava u kuhanju. Kada kupujete svježi hren, odaberite čvrste, neoštećene i naborane korijene te izbjegavajte one zelenkaste ili koji klijaju. Kako biste sačuvali njegovu aromu, čuvajte ga u dobro zatvorenoj posudi u frižideru. Prilikom pripreme gulite ga što tanje, tako da mu odstranite samo koru. Prije nego što ga naribate, držite korijen 24 sata u hladnoj vodi kako bi se osvježio. U svježem stanju korijen hrena sadrži tvar ljuta okusa - glikozid sinigrin - koji je svojstvenom aromom vrlo tražen dodatak uz šunku, kuhane kobasice ili kuhano meso, a posebno govedinu. Naribani korijen hrena, oštra mirisa i okusa, osnova je mnogih umaka na bazi slatkog vrhnja, majoneze ili senfa, dobar je začin mesnim i ribljim jelima te salatama. Ukoliko malo jabuka pomiješate s ribanim hrenom, ublažit ćete njegov oštri miris i aromu.
Savjet: Mlade listove hrena dodajte salatama radi malo žestine.

Zdravlje u hrenu
Hren ima antibiotska i antikancerogena svojstva. Pomaže u inhibiranju malignih oboljenja u različitim tkivima: jednjaku, jetri, tankom i debelom crijevu te mokraćnom mjehuru. Hren podiže prirodnu otpornost organizma, štiti od prehlade, olakšava i stabilizira probavu. Također poboljšava rad srca i cirkulaciju, zaustavlja rast bakterija, odličan je diuretik (djelotvoran je kod problema sa plućima i mokraćnih upala), ublažava respiratorne probleme, pomaže kod reumatizma. Oblog od naribanog hrena primjenjuje se za ukočenost mišića i zglobova. Njegova pikantnost dobra je i za efektno čišćenje sinusa.
Savjet: Hren naribajte u oblog i stavite na ukočene mišiće, reumatične zglobove, ozebline i dijelove pogođene išijasom, radi stimuliranja protoka krvi.

Ostale upotrebe hrena
Hren sitno nasjeckajte u pseću hranu da se pas riješi glista i da mu se poboljša stanje. Napravite otopinu od 600 ml vode i 25 g hrena te je razrijedite 4:1. Ovim prskajte stabla jabuka da ih zaštitite od smeđe truleži.   Korijen i listovi hrena daju žutu boju za prirodno bojenje. Narežite i stavite u mlijeko, pa koristite kao losion za osvježavanje kože.
Upozorenje: Prevelika upotreba hrena može izazvati plikove na koži. Ne koristite ga ako vam štitnjača ne radi kako treba ili ako uzimate lijekove za štitnjaču. Izbjegavajte konstantno korištenje u trudnoći ili ako patite od problema sa bubrezima.