Curry
Riječ curry vuče porijeklo iz riječi ariveppilai, što je na tamilskom naziv za varivo od povrća. Supe i sosovi u Indiji se začinjavaju i listovima curry drveta (naziv duguje listovima koji imaju okus po curryju – lat. Murraya koenigi). Britancima, kolonijalistima Indije u XIX stoljeću začin se veoma svidio, a budući da biljka ne raste u Britaniji, oni su nakon dugog isprobavanja jednostavno tako nazvali čitavu grupu začina koja je imala najsličniji okus lišću curry drveta. Curry je od tada omiljena praškasta mješavina začina, samo proizvod za izvoz i u tom obliku uopće ne postoji u originalnoj indijskoj kuhinji. Riječ curry može se pronaći u jezicima čitavog pacifičko-azijskog bazena. Postoji mnogo vrsta, a najpoznatije su indijski i tajlandski. Najčešće se koristi kao dodatak piletini, riži, morskim plodovima, grašku, salatama od svježeg povrća itd.
Indijski curry
U Indiji je riječ curry sinonim za bilo koje jelo od mesa, ribe ili jela od povrća u sosu, koje se jede zajedno sa rižom ili pecivom (chapati, naan ili puri). Različite kombinacije začina za ta jela u Indiji se zovu masala (tandoori-masala ili garam masala). Ovisno o regiji, mjestu, pa čak i domaćinstvu, kombinacije su različitog sastava. Raspon okusa je od slatkog, preko pikantnog do krajnje ljutog (na jugu Indije curry je znatno ljući nego u drugim oblastima zemlje). Začini koji se upotrebljavaju za curry se prvo lagano prže, da bi razvili punu aromu, a zatim se ručno usitne u avanu. Curry je mješavina tamnožute boje karakterističnog mirisa, malo do izraženo pikantan. To je mješavina više začina i sastoji se od 10 do 20 komponenti. Najvažniji sastojci su korijen kurkume (ona mu daje tamnožutu boju), biber, chili, kardamon, sjeme korijandera, đumbir, kim, muškatni oraščić, cimet, piment, klinčić, bockshorklee sjeme, macis (sjeme drveta muškatnog oraščića), zvjezdasti anis, makovo sjeme, lovorov list i komorač. Najviše se upotrebljava za jela od riže, zatim u raguima, mesnim jelima, kao i za proizvodnju senfa i worchester sosa.
Tajlandski curry
Čuvena su tajlandska jela iz grupe Gaeng koja se također zovu curry. To su jela sa puno tekućine, te skoro da se mogu nazvati i juhama, npr. kaeng dschuet (blaga juha), Kaeng Phet (ljuta juha) na zapadu poznata i kao crveni curry. Na Tajlandu je curry prašak također poznat, ali u obliku paste.
Curry i zdravlje
Najnovija istraživanja pokazuju da ishrana bogata curryjem može zaštititi mozak od starenja i poboljšati kognitivne funkcije. Curry ima protivupalna svojstva i svojstva antioksidansa, a dobar je i u sprečavanju Alzheimerove bolesti. Čak i mala količina pozitivno utječe na poboljšanje kognitivnih sposobnosti. U tradicionalnoj indijskoj medicini koristi se kao pomoć kod problema sa probavom, jer podstiče rad crijeva i jetre. Osnovni začin, kurkuma, preventivno djeluje protiv raka želuca i debelog crijeva, pomaže kod artritisa i ubrzava zacjeljivanje čira. Kumin ublažava grčeve u stomaku, a đumbir ojačava imunitet. Curry poboljšava rad srca i krvnih sudova, štiti od prehlade i gripa, a nutricionisti ga prepopručuju kao dodatak dijetalnim jelima.
Savjet: Curry čuvajte u staklenoj posudi na tamnom mjestu, jer kurkuma u njemu gubi boju i oštrinu kada se izloži svjetlu.