Korisno je znati
Raženo brašno - u svom sastavu ima manje glutena od pšeničnog, a mnogo više valkana i zato je hljeb od ovog brašna zdraviji. Raženi hljeb koji se nalazi u prodaji tamniji je i ima više vlage pa duže zadržava svježinu. Inače hljeb od raženog brašna se pravi do 30% raženog i 70% pšeničnog brašna.
Krompir
Krompir je skrobno povrće koje se u našoj ishrani najviše koristi. Nutritivna vrijednost mu se povećava u kombinaciji sa malim količinama mesa, ribe ili povrća.
Kozji sir
Kozji sir je intenzivnijeg ukusa, ali je u manjoj upotrebi, na našim prostorima, od kravljeg sira. Ovaj delikates, tipičan je za francusko podneblje. Najbolje ga je konzumirati uz bijelo vino. Njegov okus je potpuniji sa lješnjakom, grožđem, kruškama i začinskim biljem.
Plavi patlidžan - sadrži termo nestabilan toksin koji može da dovede do gastrointestinalnih smetnji kod nekih osoba. Zbog toga se plavi patlidžan mora termički obraditi prije upotrebe. Meso plavog patlidžana izloženog vazduhu brzo potamni. Zato ga treba oljuštiti i pripremiti za upotrebu neposredno prije početka spremanja jela. Iz istog razloga najbolje je koristiti nož od nerđajućeg čelika.
Paprikaš je staro austrougarsko jelo - koje je danas popularno u mnogim zemljama. Paprika se u paprikašu koristi i kao povrće i kao začin. S obzirom da je paprika hranljivo povće bogato vitaminima a posebno C vitaminom, nemojte je predugo kuhati.
Margarin
Margarin je čest sastojak poslastica. Dobija se hidrogenizacijom biljnih ulja koja su prirodno bogata nezasićenim masnim kiselinama ali sadrže i transmasne kiseline tako da ga osobe sa povišenim masnoćama u krvi mogu koristiti u malim količinama – povremeno. Meki ili „soft margarini“ su bolji izbor od čvrstih margarina. Naime, manje su kalorični jer sadrže manje ukupnih masti a posebno „trans“ masnih kiselina kojima obiluju čvrsti margarini.
Jagnjetinu - ne treba dugo pržiti, bolja je kad je samo prodinstana, naravno ako je mlada.
Osnovni sastojci za izradu tjestenine - su brašno dobijeno od durum pšenice i najčešće voda. Mljevenjem takve pšenice (durum) dobija se žućkasto brašno sa većim sadržajem proteina koje je pogodno naročito za tjesteninu a može se koristiti i za druge pekarske proizvode.