Prirodni lijekovi
Iako biste za ozbiljnije tegobe trebali obratiti liječniku, poneke simptome možete sami tretirati pripravcima iz kućne ljekarne. Sve što morate napraviti je posegnuti u smočnicu.
Tonik za nemirne noge
Sindrom nemirnih nogu je vrlo čest poremećaj koji pogađa do deset posto osoba, međutim, većina nikada ne dobije službenu dijagnozu. Manifestira se kao nekontrolirana potreba za pomicanjem nogu i ruku koja se pogoršava dok pokušavamo zaspati. Često se mogu javiti i nelagodni trnci u jednoj nozi koji nestaju kad se noga pokrene. Sve ovo ometa san i utječe na smanjenje kvalitete odmora.Čaša tonika prije spavanja mogla bi ove simptome ublažiti i omogućiti vam lakši san. Ovo piće sadrži kinin, koji pomaže u sprječavanju kontrakcija mišića.
Sol protiv gljivica
Vodena otopina sa soli smanjuje prekomjerno znojenje i omekšava kožu. Na taj način pomaže antimikoticima da prodru dublje u kožu i pomognu vam sanirati infekciju. U 5,7 decilitara tople vode umiješajte dvije čajne kašike soli, a stopalo namačite pet do deset minuta, savjetuje dr. Suzanne Levine, spec. ortopedije.
Limun za mrlje na koži
Sa starenjem i sazrijevanjem kože dolaze i promjene u obliku smeđih mrlja. Izrežite limun na kriške i držite ih na mjestima s mrljama deset do 15 minuta dnevno, savjetuje dr. Audrey Kunin, dermatologinja iz Missourija. Kiselina iz limuna će posvijetliti kožu i ujednačiti njen ton, no rezultate nećete vidjeti preko noći.
Potrebno je šest do 12 sedmica. Jednako tako, ne smijete pretjerati s korištenjem ove metode jer možete oštetiti gornji sloj kože.
Maslinovo ulje protiv ekcema
Maslinovo ulje, oko kojeg se bazira mediteranska prehrana, bogato je protuupalnim antioksidansima i često se nalazi u mnogim kozmetičkim preparatima jer njeguje kožu. Nanesite žličicu maslinovog ulja na područje kože zahvaćeno ekcemom i obložite plastičnom folijom koja se koristi za čuvanje hrane. Ako možete, ovako prospavajte noć ili oblog nosite nekoliko sati. Na ovaj ćete način dodatno osigurati da se koža ne isuši. Ulje i lišće masline prepuni su hranjivih sastojaka, vitamina i ljekovitih svojstava. Neka od njih su protubakterijska, protuupalna, protugljivična i protuvirusna.
Medom očistite rane
Osim što med može učiniti usne mekima i glatkima poput oblaka,
on sadrži sastojke koji liječe rane. Bakterije ne mogu preživjeti jer će šećer kojeg med sadrži pokupiti svu vlagu, a propolis će se pobrinuti za ostalo. Porezotinu namažite s malom količinom meda koji će se stvrdnuti i formirati svojstveni flaster.
Jabučni ocat za masnice
Osim što može poboljšati okus salate i pomoći pri mršavljenju, jabučni ocat je prirodni protuupalni lijek. Nakapajte ga na vaticu i stavite na masnicu.
Đumbirom protiv kašlja
Popularni indijski začin đumbir miješa se s medom, a može se dodati sok bijelog luka ili limuna te koristiti za liječenje kašlja i astme. Od đumbira pomiješanog s kurkumom i medom, pečenog na estragonovom ulju dobije se mast kojom se otklanja bol na tijelu. Djeluje protuupalno i liječi artritis.