Lavanda - mirisna miljenica
Lavanda (lat. Lavandula) je autohtona mediteranska biljka koja se danas uzgaja u različitim regijama svijeta, a raste na dobro ocjeditom tlu, u toplim, sunčanim klimama. Stari Rimljani lavandu su koristili u svojim kupkama, a sama riječ nastala je od latinske „lava“, što znači „oprati“. Englezi, kojima su stari Rimljani prenijeli lavandu, koristili su je za postelje jer je tjerala gamad, te za maskiranje neugodnih mirisa. Iako su mnogi narodi uočili njezin ugodan miris, Francuzi su bili prvi koji su počeli koristiti lavandu za proizvodnju parfema još u 17. vijeku. Njihova tradicija uzgajanja čitavih polja lavande za tu svrhu održala se do danas.
Male, srednje i velike lavande
Male lavande (narastu do 45-50 cm): Folgate, Hidcote, Lodden Blue ružičasta, Lodden blue plava, Twickel Purple, patuljasta lavanda Munstead, te patuljasta bijela lavanda. Srednje lavande (narastu do 60 cm): Bowles, tj. popularno zvana „stara engleska lavanda“. Velike lavande (narastu 70 cm i više): Grappenhall, bijela lavanda i lavanda Seal.
Kupovina i sadnja
Najbolje je u proljeće kupiti zelene reznice od stabljika bez cvjetova. Posadite u mješavinu kore, treseta i šljunka. Poludrvenaste reznice kupujte u ljeto ili ranu jesen, i to one sa snažnim novim rastom. Kada reznice puste korijenje, najbolje ih je presaditi u lonce i ostaviti da prvu zimu prezime u hladnom stakleniku. Zimi ih zalijevajte neznatno. Presadite ih na otvoreno u proljeće, na dobro ocjedito, plodno tlo, na udaljenost od 45-60 cm ili 30 cm ukoliko ih sadite uz ogradu.
Uzgoj u vrtu
Lavanda je jedna od najpopularnijih biljaka u vrtovima sa začinskim biljem, te je posebno korisna uz granice, rubove i na vrhu suhih zidova. Sve vrste lavande trebaju otvoreno sunčano stanište i dobro ocjedito, plodno tlo, a mogu se prilagoditi i u polu-sjeni dokle god je tlo povoljno. U našim zimskim uvjetima, poželjno ju je unijeti u zatvoreno i držati na hladnom mjestu. Lavandu možete šišati u željenom obliku u proljeće, ali pazite da ne zarežete staro drvo jer će prestati izbacivati mladice. Nakon cvatnja, odrežite do listova. U ranu jesen, ponovo orežite, i to prije prvih mrazeva. Ovakvim orezivanjem grm će biti uredan i potaknut na izbacivanje novih mladica. Ako je uzgajate u saksijama, najbolje su one od terakote.
Ljekovitost
Lavanda se oduvijek koristila za umirivanje i opuštanje, a za te svrhe najviše se i danas koriste njezina eterična ulja. Ulje se pak tradicionalno udisalo za prevenciju vrtoglavice i nesvjestice. Odličan je lijek za opekline i ubode, a njeno snažno antibakterijsko djelovanje pomaže u zaliječenju posjekotina. Ulje također ubija bacile difterije, tifusa, streptokoke i pneumokoke.
U kulinarstvu
Lavanda se baš i ne koristi u kulinarstvu, izuzev među modernim kuharima koji vole eksperimentirati. Njeni cvjetovi znaju se koristiti za aromatiziranje želea ili sirćeta, a mogu se i kristalizirati.