Plava moć šljive i borovnica
Kada djeci poplavi jezik od borovnica ili brusnica, bake su znale govoriti kako“je to vrlo zdravo“. No dok u to vrijeme nije bilo nikakvih dokaza za takvu konstataciju, danas raspolažemo cijelom paletom dokaza. Ove voćke sadrže veliku većinu antioksidacijskih čimbenika koji imaju preventivno djelovanje a mnogi bolesnici koji su mijenjali antibiotike i pokušavajući riješiti svoju uro infekciju, riješili su ih čajem od borovnice uz veće količine svježeg voća. Među ostalim, postoje dokazi da ovi zaštitni čimbenici sprečavaju kronične upale i usporavaju razvitak karcinogeneze.
Kada se govori o antioksidansima svi jednostavno zaboravljaju na šljivu koja je svakako jedan od naših najbogatijih izvora o čemu govori i naš zemljak Mateljan. Nažalost, nitko šljive previše ne ljubi (osim u osušenom obliku) i malo tko ih koristi u sirovom stanju zbog oporog okusa. Ali kad se od njih pripreme svježe okruglice (knedle) onda se nakon kuhanja na presjeku vidi tamno crvena boja flavonoida.
Mjereno ORAC metodom antioksidacijski potencijal šljive je vrlo visoko i nalazi se na petom mjestu. Što je šljiva kod kupovine tamnije modra i što više ta boja opalescira, utoliko je veća količina zaštitnih čimbenika – flavonoida. Zimi kada gotovo nema obojenog voća, suhe šljive u obliku kompota mogu biti dobra kompenzacija.