Pašteta


Pašteta je mesna prerađevina, odnosno namaz koji je dobijen od određene vrste životinjskog mesa. Paštete se dijele na jetrenu i čajnu paštetu te paštetu u crijevu (tvrdo i meko pakovanje). Danas postoji mnogo različitih vrsta ovog popularnog proizvoda, od pilećih i svinjskih pašteta, do pašteta od guščje jetre i vegetarijanskih. Paštete sadrže velike količine soli i prilično masnoća, pa se preporučuje njihova upotreba jednom sedmično kao zamjena za neki međuobrok, a mogu se servirati i ujutro uz čaj ili kafu kao doručak.
Foie gras - pašteta od guščije ili pačije jetre
Stručnjaci kažu da je poseban gurmanski doživljaj jetrena pašteta pripremljena od guščije jetre. Pod pojmom foie gras krije se proizvod koji predstavlja jednu od najcjenjenijih delicija. Radi se o guščijoj ili pačijoj pašteti koja se dobiva iz jetre ovih životinja. Te se životinje u kontroliranom uzgoju prisilno hrane, odnosno tove. Paralelno s uvećanjem njihove mase, dolazi do uvećanja njihove jetre. Pod takvim režimom prehrane gusaka ili pataka, njihova jetra postaje veća i masnija. Od te se sirovine, pažljivim načinom pripreme i kuhanja, priprema namaz koji gurmani svrstavaju u sam vrh najukusnijih i najcjenjenijih kulinarskih proizvoda. Naziv foie gras zapravo znači masna jetra, a zaštićen je u mnogim zemljama, posebice u Francuskoj otkud i originalno dolazi.

Obrok s paštetom
Paštetu možemo jesti s kruhom, tostom, krekerima, pecivom, zelenom salatom, kukuruzom i mnogim drugim namirnicama. Konzumira se kao hladno predjelo ili jednostavan namaz na kruhu. Na pikniku ili u pauzi posla pašteta je namirnica koja svakako dobro dođe. Ljeti joj je dovoljno priložiti paradajz kako bi ugođaj bio potpun. Paštete se također koriste u pripremi nabujaka, kroketa, umaka i krema za mesne odreske.
Savjet: Prilikom čuvanja pašteta treba voditi računa da te namirnice vrlo lako poprimaju aromu ostalih namirnica ako se one nalaze u njenoj blizini. Tako nije  preporučljivo imati u hladnjaku bijeli ili crni luk, ako se u njemu nalaze neki otvoreni namazi.