Hrana koja opušta


Smeđa riža
Pomaže da se otpuste hemijske tvari odgovorne za dobar osjećaj, serotonin i norepinefrin. Sadrži tiamin, niacin, fosfor, kalij, željezo, riboflavin te fitohemijske tvari koje mogu sniziti kolesterol. Što sporije naše tijelo apsorbira ugljikohidrate, to je jače djelovanje serotonina — hormona zadovoljstva! Još jedan razlog više da namirnice nižeg glihemijskoga indeksa čine najvažniji dio naše prehrane!

Avokado
Idući put kada osjetite da ste pod stresom nemojte otvoriti zamrzivač da biste uzeli sladoled već uzmite avokado i napravite od njega meksički umak guakamolu te ga namažite na integralni hljeb. U poređenju s bilo kojim drugim voćem avokado sadrži više bjelančevina, kalija, magnezija, folne kiseline, vitamina B skupine i vitamina E te vitamin K i beta-sitosterol, fitokemijsku tvar koja smanjuje kolesterol. Pola avokada ima 487 mg kalija, što je više od banane srednje veličine.

Bademi
Svaki put pri jačem stresu udarci srca se ubrzaju i tijelo se priprema na "bijeg ili borbu", a idealna namirnica koja će ojačati srce je badem koji sadrži magnezij, važan za održanje adrenalne funkcije, vitamin E važan za obrambeni sistem, kao i vitamin B, poznat po smirujućem djelovanju. Potopimo li badem preko noći u vodi, bit će mnogo probavljiviji, a uz to dobivamo i svježe bjelančevine, kao i esencijalne aminokiseline. Badem pomaže cirkulaciji, a bademovo ulje koristi se za uravnoteženje krvnog tlaka. Ako niste ljubitelj badema, ne zaboravite na pistacije i orahe. Istraživanje iz 2007. potvrđuje da šaka pistacija dnevno može sniziti krvni pritisak, a orasi ne samo da snižavaju pritisak već su bogati i bakrom, čiji i najmanji nedostatak smanjuje razinu proteinske molekule interleukin, potrebne tijelu za obranu od virusne i bakterijske infekcije.

Celer
Sadrži supersmirujuće nutrijente kao što su vitamin A, vitamin C, B1, B2, kalcij, željezo, magnezij, fosfor i kalij. Divlji celer još se u srednjem vijeku koristio kao ljekovita biljka protiv nesanice, uznemirenosti, reumatizma, gihta i artritisa. U Vijetnamu se koristi za snižavanje krvnog pritiska, dok se sok od celera pokazao korisnim za snižavanje ukupnog kolesterola.

Plava riba
Za omega-3 esencijalne masne kiseline smatra se da su izvrsne protiv depresije jer djeluju na hemijsku neravnotežu u mozgu koja je i dovela do depresije. Prehrana bogata plavom ribom, i to tri puta sedmično, uravnotežuje hormone stresa kortizol i adrenalin, a mnoga je istraživanja povezuju sa zdravim srcem. Banana Zasigurno i vi posežete za bananom kada osjetite da ste bezvoljni i bez energije. Mnogi to čine, jer ne samo da je ukusna i zdrava alternativa rafiniranim slasticama već sadrži i vitamin B6, magnezij i biljna vlakna. Bogata je triptofanom, aminokiselinom koja nas prirodno opušta, i savršena je za sve one koji pate od nesanice.

Krastavac
Ima učinak da "hladi" jetra jer se smatra da jetra bolje reguliraju hormonsku ravnotežu ako nisu previše ugrijana, a to poboljšava raspoloženje i pridonosi pozitivnom osjećaju. Stara je izreka "hladan ko krastavac", a danas se zna da je on jedan od glavnih sastojaka detoksikacijskih i antistresnih napitaka!

Sezamove i suncokretove sjemenke
Nazivaju ih s pravom supernamirnicama jer mali dnevni unos ima velik učinak na naše zdravlje. Bogate cinkom i vitaminima B skupine, i to naročito B6 i pantotenskom kiselinom, koji se pojačano troše kada smo pod stresom, sadrže vitamin E, magnezij, folate, selen (koji mnogima nedostaje, kao i cink), a uz sve to i prirodne bjelančevine, što ih čini naročito važnim namirnicama za vegane i vegetarijance.

Zeleno lisnato povrće
Sadrži i magnezij i kalcij, oba poznata po umirujućem učinku, a nedovoljan unos magnezija može izazvati migrenu i osjet stalnoga umora, što su česti znaci stresa! Stoga svaki put kada pravite sendvič ne zaboravite ga obogatiti listovima zelene salate i mladog špinata.

Šparoge
Samo jedna porcija šparoga zadovoljava 60% naših dnevnih potreba za folnom kiselinom. Većina elemenata potrebnih jetrima, koži, bubrezima i kostima nalazi u šparogi. Šparoge su bogate glutationom, antioksidansom koji štiti stanice od oštećenja. Protodioscin je biljna tvar pronađena u šparogi koja pridonosi zdravlju kosti, ima antikancerogeno djelovanje na mnoge karcinome, poboljšava seksualnu želju i erekciju — a pad libida čest je znak stresa!

Morske alge
Hormoni odgovorni za dobro raspoloženje serotonin i norepinefrin mogu se proizvesti iz aminokiselina triptofan i L-fenilalanin, koje sadrži hrana bogata bjelančevinama kao što su alge. Alge sadrže 60% bjelančevina i važna su antistresna hrana, a uz to sadrže i nutrijente koji pozitivno djeluju na živčani sistem. Izvrsne su i stoga što mogu nadoknaditi mnoge nutrijente koji se ubrzano troše kad smo pod stresom.

Lubenica
Voće koje je krcato antioksidansima, vitaminima A, C i E, stoga i ne čudi što je sok od njegova crvenog mesa i sjemenki jedan od najpoznatijih prirodnih antioksidantskih koktela! Čaj od sjemenki lubenice koristi se kao dijuretik te pridonosi snižavanju krvnog pritiska, što je važno u danima pojačanog stresa.

Brusnice
Flavonoidi i fenolne komponente kod brusnice dokazano smanjuju loš LDL kolesterol i povećavaju dobri HDL kolesterol. Povišen ukupni kolesterol i LDL kolesterol česte su popratne pojave kod dugotrajnijeg stresa!

Bijeli luk
Supernutrijenti iz bijelog luka koji nas "čuvaju" su alicin, "ubojica" štetnih bakterija, saponin, eliminator kolesterola, i kumarična kiselina koja ima antikancerogeno djelovanje.