Kako koristiti bijeli luk?!
Želite li pravi okus bijelog luka - češnjaka, kupite čitave glavice češnjaka. Sol od češnjaka, zrnca češnjaka ili pasta od češnjaka, koje se prodaju u većini trgovina mješovitom robom i samoposlugama, prikladna su zamjena, ali im manjka posebna jačina okusa.
Odaberite čvrste i punašne glavice, bez ikakvih mrlja. Kupujte samo onoliko koliko će vam biti dovoljno za sedmicu ili dvije – okus slabi nakon dvij do tri sedmice. Čuvajte glavice češnjaka na tamnu, suhu mjestu ili u zračnim zemljanim posudama na sobnoj temperaturi. Glavice se sastoje od malih, zaobljenih režnjeva koji se nazivaju česnima. U većini recepata upotrebljava se jedan ili dva česna, ali u kinskim jelima, na primjer, često se upotrebljava više.
Otrgnite česan s glavice i oljuštite ga. Ljuska će se lako dati skiniti ako česan stavite na dasku za rezanje, udubljenom stranom prema dolje i pritisnete ga palcem. Češnjak može biti različite jačine, ovisno o tome na koji je način pripremljen. Sirovi češnjak ima jači okus od kuhanoga – što se duže kuha, to je češnjak sve blaži. Iskosani ili zgnječeni češnjak jači je od čitavog česna.
Za najistančanije okuse, oljuštenim česnom natrljajte stijenke posude u kojoj ćete pripremati hranu, ili propirjajte čitav česan na ulju te ga izvadite prije no što dodate ostale sastojke koji će se kuhati. Pirjajte česan češnjaka dok ne poprimi zlatnu boju – vrlo lako zagore u vrućem ulju i puste neugodan, gorak okus. Možete kupiti posebne drobilice za češnjak. Uhvatite sok dobiven drobljenjem i dodajte ga u sol kako biste napravili svoju vlastitu sol s okusom češnjaka.