Lijepo je znati...

Da bi provjerili da li je kvasac dobar za upotrebu, uzmite jedan mali komad i ubacite ga u posudu sa vrelom vodom. Ako se kvasac pojavi na površini znači da je još uvijek dobar za upotrebu.
Ako vam se meso koje ste kupili učini žilavim, natrljajte ga solju i sodom bikarbonom, pa ga ostavite da odstoji izvjesno vrijeme. A ako ga kuhate dodajte u vodu u kojoj se kuha čašicu ruma.
Kada meso ili povrće želite peći u aluminijskoj foliji, stavite ga na sjajniju stranu, a onda krajeve pažljivo savijte da ne iscuri sok u toku pečenja.
Korica na pečenom kiselom tijestu bit će ljepša ako je premažete umućenim žumancetom ili bjelancetom umućenim sa kašikom mlijeka i na vrh noža soli. Kuhano meso ne vaditi iz čorbe odmah po kuhanju, već ga ostaviti do serviranja.
Da li je ulje dovoljno zagrijano?
Da li je ulje u kome ćete pržiti krompiriće ili jaja dovoljno zagrijano, znaćete ako u ulje ubacite drvenu čačkalicu, pa ako se oko nje obrazuju mjehurići vazduha ulje je dovoljno zagrijano.
Mljeveno meso biće vazdušastije ako se pomiješa sa nemasnim krem sirom, umjesto sa prezlama ili hljebom.
Džigerica će biti mekša i ukusnija ako se na svaki komad prije prženja sipa po nekoliko kapi vinskog sirćeta. Ne treba je soliti prije prženja, nego poslije, jer će biti žilava.
Ulje u tavi neće prskati ako u njega prvo stavite malo soli, pa tek onda ulje.
Meso treba prati na brzinu, pod tekućom vodom. Nikada ga ne treba držati u vodi, jer će izgubiti veliki dio važnih sastojaka.
Sušeno povrće najbolje će se sačuvati, ako u posudu u kojoj ga držite stavite kašičicu soli i hermetički zatvorite.
Pileće meso imat će hrskavu koricu ako se tokom pečenja preliva limunovim sokom razblaženim u malo vode.