Raštika i vinova loza


Raštika je dvogodišnja zeljasta biljka dobro razvijenog vretenastog korijena koji se izrazito grana. Ova biljka se uzgaja zbog lišća koje se bere od baze prema vrhu. Možemo slobodno reći da je raštika prvi uzgojeni kupus, potomak izvornog divljeg kupusa. Kao povrtna kultura najviše se uzgaja u Hercegovini i priobalnom dijelu Hrvatske. Od svih kupusnjača raštika najviše obiluje karotenom, provitaminom vitamina A i mineralom kalcijem. Raštika je sjajno povrće za salatu, a upotrebaljava se i za pripremu variva i sarmi.

Zanimljivost: U helenskim mitovima zabilježena je priča da se Zeus našao u neprilici jer je u kratkom vremenu morao protumačiti dva potpuno suprotna proročanstva. Od umnog napora počeo se silno znojiti. Na mjestima gdje bi koja od kapljica znoja pala na tlo, odmah je nikla mladica raštike.

Vinova loza
Vinova loza je biljka penjačica. Izrastanjem se oblikuje u grm, a visina joj varira između 5 i 15 metara. Listovi su različitih oblika i također različite zelene boje što ovisi o vrsti vinove loze. Dobro je poznato da je plod vinove loze grozd, čija se veličina zrna i boja ploda razlikuju od vrste do vrste. Plod se može koristiti svjež, sušen te prerađen u voćne sokove ili alkohol. Najpoznatiji proizvod ploda vinove loze svakako je vino. Neke od poznatih sorti vinove loze u BiH su Žilavka i Blatina.

Historija duga 6.000 godina
Uz pšenicu, ječam i masline, vinova loza je jedna od najstarijih uzgajanih biljnih kultura. Najvjerojatnije potiče iz okoline Kaspijskog mora ili južne Evrope. Lozu su uzgajali stari Feničani, a sa otočja između Azije i Grčke, vinova loza je preko Grčke stigla i na jadranske otoke, Siciliju i na Apeninski poluotok. Pouzdano se zna da se loza prije 6.000 godina uzgajala u Egiptu. Kada je domaće područje u pitanju, Hercegovina je kraj koji se može pohvaliti tradicijom uzgoja vinove loze od najmanje 2.200 godina.

Zanimljivost: Godine 1860. u Francuskoj se pojavila trsna uš koja se vrlo brzo proširila po cijeloj Evropi i uništila svu evropsku lozu. Nakon takve katastrofe, uz mnogo uloženih finansijskih sredstava, podignuti su novi vinogradi čija je podloga bila američka loza. Njen je korijen bio otporan na ovu vrstu uši.