Komorač
Prirodni lijek
Komorač je divlja ili uzgojena dvogodišnja biljka s odebljalim korijenom iz kojeg u prvoj godini izrastu listovi, a u drugoj godini i do 2 metra visoka stabljika s listovima i cvjetovima. Stabljika je okrugla, modro-zelene boje i u gornjem dijelu razgranata, a listovi su sastavljeni od mnoštva sitnih listića. Komorač pripada porodici štitarki, jer su žuti cvjetovi skupljeni u štitaste cvatove. U svakom plodu ima stotinjak sjemenki bogatih eteričnim uljima. Ova biljka potiče iz Sredozemlja i najviše joj odgovara topla, ali ne prevruća klima. Uzgaja se u Grčkoj, Turskoj, Italiji, južnoj Francuskoj i u sjevernoafričkim zemljama. Komorač je poznat i kao prirodni lijek za probavne tegobe i prehladu.
Kupovina i priprema
Bijela ili blijedozelena i čvrsta lukovica sa suptilnim mirisom na anis, bez znakova oštećenja i truljenja, znak je dobre kvalitete komorača. Stabljike koje se nadovezuju na lukovicu trebaju biti ravne i bliske jedne drugoj, a listovi svježi i zeleni. Prilikom kupovine birajte manje lukovice koje su čvršće i manje vlaknaste. Izbjegavajte komorač koji ima cvjetove na stabljikama jer je to znak da je prezreo. Svi dijelovi komorača - lukovica, stabljike i listovi, upotrebljavaju se u pripremi jela. Nožem odrežite stabljike i dno lukovice, a maknite i vanjske listove lukovice. Kratko isperite pod tekućom vodom, a zatim komorač narežite prema potrebi. Nožem lukovicu prepolovite i režite je po dužini na kriške za pirjanje ili na tanke ploške u obliku polumjeseca za salate. Svaku polovicu možete narezati i na kockice.
Liječenje komoračem
* pomaže kod probavnih tegoba i prehlada
* smanjuje upale
* štiti jetru od toksičkog djelovanja
* snižava krvni pritisak
Zanimljivost: U srednjem vijeku komorač se koristio za rastjerivanje kukaca. Također se vjerovalo da plaši vještice te su ga često stavljali u ključaonice da nikakvo zlo noću ne uđe u kuću.