Poriluk/prasa


Poriluk je vrlo stara kultivirana biljka iz porodice ljiljana koja je u najbližem srodstvu s crvenim i bijelim lukom, drobnjakom i ostalim vrstama luka. Poriluk su uzgajali još stari Egipćani, Grci i Rimljani i cijenili ga kao ljekovitu biljku. Plinije opisuje „Dane poriluka” u starom Rimu kada je Neron uveo da se jednom mjesečno jede samo poriluk za što bolji glas. Ova biljka ima dugačke, zelenkaste listove koji rastu usko jedan kraj drugog u obliku dugačkog cilindra. Poriluk može narasti i do veličine od pola metra, a podzemni dio bijele je boje, mesnat i zadebljao. U rano proljeće ovo povrće se koristi za pročišćavanje organizma i obnavljanje crijevne flore, a vrhunac doživljava u rano ljeto kada razvija najbolju aromu i najnježnije listove.

Kupovina i priprema
Poriluk se može naći na tržnicama uglavnom stalno, zahvaljujući uvozu, a domaći je najbolji u proljeće i ljeto. Zimski poriluk sadrži manje arome nego rani ljetni, ali je i on vrlo preporučljiv. Pri kupovini obratite pažnju na njegovu čvrstoću i boju. Bijeli dio poriluka treba na dodir biti čvrst i bez mrlja, a zeleni listovi izrazite boje i usko priljubljeni (zatvoreni). Poriluk kupujte onda kada ćete ga koristiti, a ukoliko ga ne koristite odmah, odrežite vrhove listova i čuvajte ga u pretincu za povrće hladnjaka ili na hladnom mjestu nekoliko dana. Ovo visokovrijedno povrće zbog svojih korisnih sastojaka može biti i glavno jelo na stolu. U kulinarstvu U svakodnevnoj prehrani poriluk možete pripremati na različite načine. Najčešće se kuha i poslužuje s dodatkom maslinovog ulja ili maslaca kao prilog. Tradicionalno se priprema s krompirom i vrhnjem kao varivo, a izvrstan je dodatak salatama, umacima te juhama, sam ili u kombinaciji s drugim povrćem. Poriluk možete i pirjati samostalno ili u kombinaciji sa slaninom, šunkom, jajima, puževima, ribom ili gljivama. Pečeni poriluk izvrstan je u kombinaciji s maslacem i prezlom ili nadjeven s topljivim sirevima.

Savjet: Za jednostavan, a zanimljiv i pikantan objed, probajte ga u kombinaciji sa običnim krompirom u ljusci.

Liječenje porilukom
Poriluk je izvrstan čistač crijeva, djeluje čim ga pojedete - čisti želudac i crijeva od bakterija i gljivica koje su uzročnici raznih tegoba.
* učvršćuje i poboljšava odbrambene mehanizme u organizmu

* snižava krvni pritisak i kolesterol
* dobro utiče na izlučivanje mokraće
* obnavlja crijevnu floru
* pomaže u detoksikaciji organizma
* ima blago laksativno dejstvo
* djeluje preventivno protiv hemeroida

Savjet: Poriluk je idealno povrće za zdrava crijeva starijih ljudi, i odlična zamjena za skupe pilule za crijeva.