Restoranski maniri III
1. Šta obući kad idete u restoran?
U nekim ekskluzivnim svjetskim restoranima neće vas pustiti da uđete ako niste adekvatno odjeveni, što za muškarce podrazumijeva sako i kravatu. Neki top restorani će vam čak ponuditi da posudite njihove sakoe koje čuvaju baš za takve goste. Međutim, danas mahom prevladava trend ležernog šika. Postavlja se pitanje pak, gdje je granica te ležernosti. Da li su farmerke i tene ok? U većini restorana, ipak nisu. Ako prvi put idete u neki restoran, najbolje je da ih unaprijed nazovete i pitate za ‘dress code’. Ako i dalje niste sigurni, radije se odjenite malo konzervativnije.
2. Šta ako ste domaćin restorana i dočekujete goste?
Menadžer jednog vrlo skupog restorana u New Yorku jednom je rekao da ne nameće nikakav ‘dress code’ jer zna mu se desiti da navrati Mick Jagger u poderanim farmericama i starim starkama te da nema šanse da odbiju Jaggera primiti u restoran, kako god da je obučen. Kaže, nadalje, da samo zato što je gost ‘neugledno’ odjeven ne znači da nema novca i da nema rafiniran ukus za hranu i vino. Njegov je savjet pak da se ‘odrpanog’ gosta primi u restoran i smjesti ga se negdje gdje nije puno izložen pogledima drugih, bez da mu se išta prigovori za odjeću. Pretpostavka je da će i njemu samom vjerovatno biti neugodno kada primijeti da su ostali gosti odjeveni elegantnije te da će drugi put doći u urednijem izdanju. Nadodaje ipak da je sve to stvar diskretne procjene domaćina restorana.
Plus:
* Nikad ne okrećite vinsku čašu naopako da biste dali do znanja da ne želite vino. Radije prekrijte čašu rukom kada se vino bude sipalo.
* Ako ste nešto prosuli po stolu, ne čistite salvetom nego pozovite konobara i zamolite ga da očisti. Salvetu pak možete koristiti da se zaštitite da npr. tekućina ne iscuri vama u krilo. Tada zamolite konobara da vam donese novu, čistu salvetu.
* Ne dižite predmete koji su pali na pod, poput viljuške, noža i sl. nego zamolite konobara za nove.