Restoranski maniri IV
1. Kako i kada vratiti jelo ako ste nezadovoljni?
* Ukoliko vam se sviđa neko jelo, ali određene namirnice u sklopu tog jela vam ne odgovaraju, bilo zbog alergije ili zbog dijete ili jednostavno jer vam ne prijaju, imate pravo kada naručujete ljubazno zamoliti konobara da prenese kuharu poruku da vam ih ne stavlja ili da ih zamijeni nekim vama prihvatljivijim sastojcima. Ovo se jedino ne odnosi na umake ili čorbe - oni su takvi kakvi su, pa ih uzmite ili ostavite, nema vađenja sastojaka. Osoblje bi trebalo da vam ispoštuje želju bez zamjeranja.
* Zna se pak desiti da kuhar nije voljan da mu iko ‘mijenja’ jelo pa tako ponekad konobar ostane zatečen između dvije vatre, a nije njegova krivica. Ipak, ljubazna i blagovremena molba s vaše strane trebala bi biti ispoštovana, a ako vam ipak donesu jelo sa spornim sastojcima, onda ga imate pravo ljubazno vratiti i zatražiti drugo. Naglasak je na ‘ljubazno’ jer scene nikome neće koristiti. Znajte pak da ukoliko ste zaboravili na početku naglasiti da se odstrane određeni sastojci i jelo vam stigne u originalnom izdanju, nemate ga pravo vraćati i ljutiti se.
* Nezgodna je i druga situacija, kad npr. sjedite s društvom i posluži vam se jelo, a vi primijetite da jedino vaše jelo nije dobro skuhano. Da li patiti u tišini i prčkati po tanjiru izgubljenog apetita, bez da ga vratite nazad kako ostali za stolom ne bi morali čekati? Ili, drugi će nastaviti jesti, a vi sjedite i čekate da vam ponovo iznesu jelo pa se tako poremeti tajming jedenja za cijelim stolom. U ovom slučaju je najbolje da ipak reagirate čim primijetite da vam je jelo nezadovoljavajuće, bez premišljanja, i pošaljete ga natrag kako bi ga kuhar mogao čim prije popraviti. I ponovo naglašavamo da je ljubazan stav prema osoblju jedini ispravan način te da agresivnim pristupom možete samo svima pokvariti veče.
* Imate pravo vratiti jelo i u slučaju da vam donesu nešto što je sasvim različito od opisa u jelovniku. Upravo tim riječima se i obratite konobaru i tražite zamjenu.
* Opravdane situacije na stranu, ali ne koristite se lažnim trikovima kako biste vraćali hranu i maltretirali osoblje, poput izmišljenih ‘muha u supi’ i slično. Samo ćete ispasti razmaženi i bezobrazni, a s takvima se niko ne voli družiti.
2. „Doggy bag” ili nošenje hrane kući
* U većini restorana u svijetu danas je sasvim u redu da vam na kraju jela zapakuju preostalu hranu u posudice od aluminijske folije kako biste je ponijeli kući. Konobari će vas tamo često sami pitati da li želite da vam zapakuju hranu. Možda niste bili gladni, a osim toga, porcije znaju biti toliko velike, da ih rijetko ko može pojesti odjednom, pa je i glupo da se hrana baca. Sad se čak prakticira i pakovanje napola popijenih boca vina koje vam dobro začepe tako da i njih nosite kući - na kraju krajeva, sve ste to platili!
* Kod nas se ovo dešava rjeđe (o pakovanju vina za ponijeti kući da i ne govorimo!), tj. osoblje restorana se uglavnom ne ponudi da vam zapakuje hranu, a ljudi se često ne sjete upitati ili ih je sramota i misle da će ispasti ‘cigani’ ako takvo nešto zatraže. Znajte da je ovakav zahtjev sasvim legitiman, a što je restoran skuplji, to je ovo i legitimnije. Restorani bi trebali imati spremne posudice za zapakovati hranu ili makar aluminijsku foliju i vrećicu u kojoj ćete to ponijeti. Svijetli primjeri restorana koji će vam bez problema zapakovati ostatke večere, bez da vas ružno pogledaju, su sarajevski restorani „Kod Kibeta” i „Mala kuhinja”. Molimo i druge restorane u BiH da se ugledaju na njih!
* Jedina iznimka kada ne preporučujemo da tražite pakovanje hrane za ponijeti jesu poslovni ručkovi ili večere jer ovo su obično ‘konzervativnija’ druženja i ne znate kako bi kolege, a pogotovo nepoznate stranke mogle reagirati - osim ako se niste jako dobro proveli, pa im predložite da svi ponesete hranu kući, kako se ne biste izdvajali od ostalih.