Vanilin šećer


Vanilin šećer je danas neizostavan dodatak u svakom desertu. Specifična aroma može obogatiti mnoga slatka jela, poput kolača, krema, suflea, sladoleda, ali i pića - alkoholne kremaste likere ili mliječne napitke. Vanilin šećerom se mogu pojačavati i okusi raznih umaka i preljeva, međutim nedvojbeno se najviše koristi kombiniran sa čokoladom u proizvodnji slatkih delikatesa. Kao što i samo ime govori, ovaj predivni začin dobija se od biljke vanilije.

Skupocjen proces proizvodnje
Osjetljiva tropska penjačica vanilija ima grane dužine do 15 m. Cvate žutim ili narandžastim cvjetovima, koji se javljaju tri godine nakon sadnje. Iz njih se razvijaju dugačke, mirisne mahune, koje se beru žute, nezrele, a sušenjem potamne i dobivaju karakterističnu aromu. Proizvodnja prirodnog vanilina je dug i skupocjen proces. U prirodnim uslovima cvjetove oprašuju insekti i kolibri, ali na plantažama to rade ručno. Zelene mahune vise na granama oko 8-9 mjeseci, i zatim ih još pola godine suše. Nakon toga se na njima pojavljuju bijeli kristali – vanilin. Vanilija je odavno bila poznata Indijancima u Srednjoj Americi, a počela je osvajati gurmane širom svijeta nakon otkrića Amerike, zajedno sa kakaom i drugim do tad nepoznatim plodovima. Najkvalitetnija vanilija dolazi iz Meksika i s madagaskarskog Burbonskog otočja, dok se indonezijska i vanilija s Tahita smatraju slabijim i manje kvalitetnim.
Savjet: Prilikom kupovine ekstrakta vanilije potrebno je obratiti pažnju na to da proizvod nije imitacija. Pravi ekstrakti vanilije jesu značajno skuplji, ali su mnogo zdraviji i ukusniji od umjetno proizvedenih.

Sintetički vanilin šećer
Vanilin, kristalna tvar, izolirana je 1858. godine. To je dovelo do sintetičke proizvodnje vanilina iz tvari izrazito neugodna okusa poput soka bora, srži drva ili papira pa čak i katrana ugljena. Mada ponekad aroma koja se dobije takvim industrijskim procesima može površno nalikovati ekstraktu vanilije, ipak joj nedostaje suptilna nijansa okusa i može biti izrazito gorka. Nerijetko se tako sintetizirane supstancije vanilina nazivaju “aroma vanilije”. Vanilin se kao aroma vrlo često koristi u prehrambenoj industriji i zapravo nema nikakve veze s prirodnom vanilijom ili ekstraktom vanilije.