Namirnice koje uznemiruju
Predstavljamo vam top namirnice koje su uzročnik ili stimulator stresa u organizmu.
Alkohol
Jedna do dvije čaše alkohola dnevno, posebno crvenog vina, za opuštanje i poboljšanje sna je u redu, ali više od toga potiče izlučivanje adrenalina, što stvara nervozu i nesanicu. Primijetili ste da kada više popijete možete brzo zaspati, ali vrlo se brzo probudite i teško ponovo zaspite. Višak alkohola pretvara se u mast pod djelovanjem inzulina i ako se alkohol učestalo pije, mast se taloži u jetrima, što s vremenom slabi njihovu funkciju da čiste tijelo od raznih otrova. Kada smo pod stresom, tijelo proizvodi štetne tvari i ako su jetra već preopterećena, one se zadržavaju u tijelu, što može izazvati štetne posljedice.
Kafa
Jedan od omiljenih, pa čak i "ritualnih" napitaka sadrži tri stimulansa — kofein, teobromin i teofilin. Kofein je sredstvo koje najjače izaziva ovisnost i pojačava proizvodnju hormona stresa kortizola, koji djeluje na metabolizam i dugoročno može stvoriti višak kilograma (posebno masnoće koja se nakuplja oko trbuha), podići krvni pritisak i pogoršati zdrav ritam srca, a zbog prisutnosti tvari kafesterol podići i razinu masnoća u krvi, što sve zajedno povećava rizik od srčanog udara. Prema najnovijim istraživanjima kortizol oštećuje i mozak te može dovesti i do poremećaja koncentracije i memorije. Za ostala dva stimulansa u kavi — teobromin i teofilin, iako su prisutni u manjoj mjeri od kofeina, također je poznato da imaju negativan učinak na spavanje, a i sami ste osjetili da kafa u kasnim poslijepodnevnim satima pogoršava san pa ste se odlučili za njezinu beskofeinsku varijantu. Ipak, i takva kafa sadrži teobromine i teofiline, što znači da i dalje nije oslobođena stimulansa. Iako novija istraživanja govore o pozitivnom učinku kafe na zdravlje debelog crijeva, pa i jetara, oprez s prekomjernim uzimanjem kafe! Pijte najviše dvije do tri kafe na dan te pokušajte da posljednja ne bude poslije 15 sati, osim, naravno, u slučajevima kada želite biti duže budni. Šoljica jakog tamnog čaja može sadržavati količinu kofeina kao i slabija šoljica kafe, a od svih čajeva najjaču ovisnost izaziva klasični engleski čaj zbog prisutnosti bergamota, koji je opijat. Ako ste skloni anemiji, odbacite naviku pijenja tamnog čaja ili kafe nakon jela jer umanjuju apsorpciju željeza.
Šećer
Agresivnost, pad koncentracije, lupanje srca, zaboravnost, strahovi, poteškoće s vidom, gubitak želje za seksom, poteškoće sa snom... Zvuči li vam nešto od toga poznato? Ako da, i vi možda imate poteškoće s reguliranjem šećera pa i ne čudi da današnjim povećanim unosom rafiniranih namirnica čak u prosjeku tri od deset osoba imaju blagi oblik nemogućnosti reguliranja šećera u krvi. Iako šećer brzo podiže energiju (što nam je ponekad potrebno), taj učinak vrlo brzo nestaje te previše unosa šećera može s vremenom opteretiti gušteraču i dovesti do dijabetesa. Gazirani napici na bazi kole idealan su superstresni napitak, koji sadrži i šećer i umjetne boje, a često i od 5 do 7 mg kofeina, što je oko četvrtina količine kofeina u slabijoj kafi. Stoga i ne čudi što takav napitak smatraju odgovornim za sve češću pojavu hiperaktivnosti kod djece!
Preslana hrana
Preslana hrana umara adrenalne žlijezde i uzrokuje emocionalnu nestabilnost.
Preljuta hrana
Iako čili pozitivno djeluje na ubrzanje metabolizma, u danima kada ste pod stresom izbjegavajte ovu vrstu hrane. Nakon što pojedemo ljutu hranu, organizam reagira kao da je pod stresom i stoga oprez ako ovakvu vrstu hrane jedete kasno navečer!
Cigarete
Djeluju kao blagi stimulans na središnji živčani sistem. Nije potrebno ni reći, ali ponoviti ćemo - cigaretama veliko NE, i to naročito u kombinaciji s kafom.
Crveno meso
Često jedenje crvenog mesa podiže razinu dopamina i norepinefrina, a oba su povezana s povećanjem uznemirenosti i stresa.