Bechamel sos
Bešamel umak datira još iz 17. vijeka, iz doba Louisa XIV. Prema legendi, izmislio ga je jedan radnik na dvoru, čiji je prvobitni recept uz vrhnje sadržavao brašno i maslac, ljutiku, peršun te luk. Danas se u savremenoj kulinarskoj verziji umjesto vrhnja koristi mlijeko, te se ne ubacuje previše dodatnih sastojaka kako se to nekada radilo.
Jedan od 5 najvažnijih umaka francuskog kulinarstva
Smatra se da je ime dobio po markizu de Béchamelu, punog imena Louis de Béchameil (1630 - 1703). Béchamiel je bio finansijer koji je imao počasnu poziciju glavnog stjuarta kralja Louisa XIV. Bešamel umak važan je i zato jer se koristi i kao baza za druge klasične umake sa dodatnim sastojcima, poput Mornay sosa (sa sirom), Nantua sosa (sa riječnim račićima nalik malim jastozima, puterom i vrhnjem), Crème sosa (sa gustim vrhnjem), Soubise sosa (sa sitno nasjeckanim lukom zastakljenim na puteru) i drugih.
Izjava: „Taj Béchameil čovjek baš ima sreće! Ja sam posluživao pileća prsa á la crème dobrih 20 godina prije nego se on i rodio, ali nikad nisam dobio priliku da dadnem svoje ime čak ni najskromnijem umaku” - Vojvoda od Escarsa, 17. vijek Bešamel je mliječni umak i jedan iz porodice 5 najvažnijih umaka. Poznat je još i kao bijeli umak ili „sauce blanche”. Ovaj umak nezaobilazan je dio pripremanja lazanja svih vrsta, kao i musaka, a najviše se koristi u talijanskoj kuhinji (npr. za cannelonne ili za prelijevanje raznih mesa). Priprema bešamela je vrlo jednostavna. Iako za njegovu pripremu postoji mnogo različitih recepata i varijacija koje se primjenjuju kako za koje jelo, a jednako se tako mijenjaju u različitim tradicionalnim svjetskim kuhinjama, ipak postoji osnova od koje se rijetko odstupa. Pripremili smo vam dva klasična recepta za pripremu bešamel umaka kao i neke zanimljive recepte za jela uz koje se pravi ovaj čuveni bijeli umak.