Kinoa - hrana budućnosti


Kinoa, tradicionalna žitarica Inka, koju je ovaj narod toliko cijenio da ju je smatrao svetom, posljednjih godina postaje sve popularnija, a nutricionisti joj proriču status zdrave hrane budućnosti.

Usjev koji podnosi oštre klimatske uvjete - kako u polusušnim oblastima, tako i u planinskim regijama, je bogat proteinima i esencijalnim amino kiselinama, izvještava AFP, prenosi Tanjug.

Bolivijski poljoprivrednici tvrde kako nisu nikad bolesni jer konzumiraju kinou, od koje se može praviti hljeb, alkoholno piće "koje vraća snagu", supe i kolači.

Zrno ove biljke, čije je naučno ime "chenopodium quinoa", sadrži 12 posto bjelančevina, pet posto masti, 63 posto ugljikohidrata, kao i željezo, vitamine B1, B2, itd.

Inke su, inače, ovu biljku nazivale "majkom svih žitarica", a lično je vladar ovog naroda svake godine sijao prva zrna, koristeći specijalnu zlatnu alatku.

Posljednjih petnaestak godina kinoa je našla put do kuhinje zapadnih zemalja, u kojima se počinje koristiti u proizvodnji tjestenina, te kao zamjena za rižu.

Ova žitarica se lako kuha, blagog je i pomalo orašastog ukusa. Stručnjaci NASA-e su kinou proglasili izuzetno izbalansiranom i kompletnom hranom, koja se pokazala korisnom u ishrani astronauta na svemirskim misijama.

Zdravstveni stručnjaci ističu da kinoa preventivno djeluje protiv upala i hipertenzije, pomaže razvoj živaca i osigurava zdravo majčino mlijeko. Najveći proizvođač kinoe je Bolivija, najsiromašnija južnoamerička zemlja sa svega 10 posto obradivih površina.