Znaci za uzbunu
Glavni simptom koji može ukazivati na poremećaje u ishrani je mršavost, koja ponekad postaje toliko izražena da ugrožava zdravlje i normalne tjelesne funkcije. Najčešće pogađaju mlađe djevojke, ali poremećaji u ishrani mogu se pojaviti i kod muškaraca, te kod svih dobnih skupina. Ni jedna socijalna ili etnička grupa nije izuzeta. Evo koji su simptomi poremećaja u ishrani:
- Značajan gubitak težine, pogrešna predodžba tijela i vlastitog izgleda, opsesija kalorijama i hranom, preokupacija samokontrolom, izolacija, povučenost i gubitak prijatelja, ekscesivno vježbanje, emotivne reakcije, tajno povraćanje ili korištenje purgativa, poremećaji menstrualnog ciklusa.
Manje spominjan poremećaj u ishrani od anoreksije je bulimija. Ovo stanje karakterizira prejedanje, te nakon toga namjerno povraćanje, a ponekad korištenje laksativa i purgativa. Može se razviti u bilo kojoj dobi iako se najčešće pojavljuje epizodno slijedeći anoreksiju. Bulimija može ostaviti ozbiljne dugoročne posljedice poput oštećenja stomaka, zuba (jer kiseline prilikom povraćanja uništavaju zubnu caklinu), ispadanje kose i sl. Kod bulimije su prisutni dodatni znakovi:
- Osoba jede velike količine hrane, a ne deblja se, redovni odlasci u kupaonicu nakon obroka, vrlo nisko samopouzdanje. Poremećaji u ishrani se liječe na različite načine, a najčešće kombinacijom ljekarske i psihijatrijske pomoći. Tretmani uključuju self-help pristup i kognitivnu bihevioralnu terapiju koja oboljelima pomaže u razumijevanju njihovog stanja i uči ih kako promijeniti stav i ponašanje.