Skladištenje namirnica


Hrana na putovanjima: Visoke temperature najveći su neprijatelj lako kvarljivih namirnica koje trebate pravilno znati pohraniti i kada ste van svog doma. Ukoliko i na put do željene destinacije za ljetni odmor nosite hranu trebali biste sa sobom uvijek imati mini prenosivi hladnjak sa ledom kako biste sačuvali sve namirnice. Također, prije nego krenete na put raspitajte se šta sve imate u svom apartmanu, da li vam je dostupna kuhinja, koji se sve elementi nalaze u njoj itd. Pripremite popis namirnica koje želite ponijeti sa sobom, a vodite računa da nosite samo ono što vam je neophodno, jer većinu stvari zapravo možete kupiti kada stignete na odredište. U svakom slučaju ovisno o zemlji u koju putujete na odmor trebate znati šta sve od hrane možete nositi sa sobom preko granice.

Skladištenje voća i povrća: Neobrađeni krastavci mogu se skladištiti najduže sedam dana pri temperaturi od 12-18°C. Ako stoje duže, postati će mekani i promijeniti boju, odnosno dobiti mrlje. Osjetljivi su i na tvar etilen i ne smiju se skladištiti s voćem koje ga ispušta kao što su npr. jabuke ili paradajz. Upravo paradajz ne bi trebalo držati u hladnjaku, jer je osjetljiv na hladnoću i gubi aromu. Za zreli paradajz pogodna temperatura skladištenja iznosi do 10°C. Patlidžan dozrijeva na sobnoj temperaturi i nije ga poželjno čuvati zajedno sa voćem, a na temperaturi ispod 5°C ovo povrće dobiva mrlje. Jabuke čuvajte na temperaturi od 3-5°C i na što većoj vlažnosti da se voćke ne naboraju. Nemojte ih čuvati zajedno s mrkvom, glavicama kupusa i slično jer će dobiti gorkast okus.

Čuvanje u hladnjaku: Po mogućnosti spremite namirnice
odmah nakon kupnje u odgovarajući prostor u hladnjaku
kao npr. voće i povrće odvojite u posebne pregrade. Gotova jela treba poklopiti ili prekriti kako biste spriječili isušivanje i prenošenje mirisa na druga jela i namirnice. uhana jela ostavite da se dobro ohlade prije nego ih smjestite u hladnjak, a tako štedite i energiju jer ne stvarate preveliku vlažnost zraka.