Maniri koji život znače


Lako je upamtiti, a važno je znati!

Odmah po sjedanju za sto salvetu stavite u krilo bez obzira da li se radi o papirnoj salveti ili onoj od tkanine. Ona vam služi da izbjegnete mrvice i mrlje na garderobi. Takođe je koristite za brisanje rubova usana i za brisanje ruku. Tek kada završite sa jelom salvetu stavite na sto. Da nekome ne biste oteli hljeb poštujte pravilo da hrana ide sa lijeve, a piće sa desne strane.

Šoljica za kafu, čaše za vino i voda idu sa desne, a tanjirić za hljeb sa lijeve strane. Vinska čaša se drži za stopu i nikada se na sipa više od pola čaše. Ako niste dobili svoj tanjir sa puterom uzmite kolutić i spustite na svoj tanjir. Za mazanje koristite nož za puter ili ravan nož. Hljeb lomite u komadiće, nemojte gristi i kidati zubima. Kašika i nož se stavljaju sa desne strane, a viljuška sa lijeve. Ukoliko imate više primjeraka istog pribora poštujte pravilo da uzimate escajg sa spoljne strane ka unutra. Za hranu kao što je riba koristite ruke, ali nikako ne pljuckajte i ne stavljajte ruke u usta. Ako vam od nečega bude muka ispljunite ga i ostavite u salvetu i sa strane. Ako želite da dohvatite nešto što vam nije blizu tražite da vam neko bliži to dohvati.

Nikako ne posežite rukom preko tuđih tanjira. Tanjir od supe stavite tako da ako supa završi van ipak bude na stolu, a ne na vašem krilu. Ne stavljajte cijelu kašiku u usta i ne srčite. Kada ste završili sa obrokom odložite tanjir u smjeru kazaljke na satu koja pokazuje 5 sati. To ce biti signal konobarima da odnesu tanjir. Nijedan upotrijebljen dio escajga ne smije ostati na stolu, već mora biti odložen u tanjir sa kojim ste ga koristili.