Kako do zdravije hrane?
Nije važno samo koja jela jedemo već i kako te namirnice pripremamo. Čak i male promjene u načinu kuhanja mogu utrostručiti hranjivost vašeg obroka. Evo nekoliko korisnih savjeta:
Pecite ribu
Ribe koje sadrže masti (poput lososa) treba ispeći na malo maslinovog ulja. Ovim načinom kuhanja apsorbuje se maslinovo ulje i smanjuje količina masnoća za 10%, a time i nepotrebne kalorije. Potrebno je samo malo maslinovog ulja, tek da se premaže pleh. Pečena riba je ukusna ako se prelije limunovim sokom, sa malo izmrvljenog bijelog luka i malo bibera.
Skuhajte paradajz
Kuhani paradajz je dobar za mlađi izgled kože, kao i u zaštiti od kancera. U poređenju sa svježim paradajzom, kuhani paradajz sadrži više likopena - moćnog antioksidanta. Ovaj element štiti kožu od UV zračenja. Možete i zapeći paradajz u rerni, na kriškama tosta - dobićete ukusne i zdrave sendviče.
Izgnječite bijeli luk
Poznata su ljekovita svojstva bijelog luka. Jedno od njih je pozitivan uticaj na arterije, ali treba paziti da se prilikom kuhanja ne unište zaštitna svojstva bijelog luka. Zato je najbolje prvo ga izgnječiti nožem i ostaviti da odstoji 30 minuta.
Skuhajte meso
Mnogi stručnjaci kritikuju pretjerano jedenje mesa, jer neka svojstva ove namirnice mogu dovesti do dijabetesa i srčanih bolesti. Kada se meso priprema u vodi i kada se dugo kuha, razvije se čak za 50% manje komponenti koje oštećuju ćelije. Da bi meso bilo ukusnije, u vodu za kuhanje dodajte sezonsko povrće i začine.
Čuvajte lubenicu na sobnoj temperaturi
Ako pustite da lubenica odstoji tako nekoliko dana, u njoj će se povećati nivo likopena i beta-karotena.