Pobijedite malokrvnost
Simptomi malokrvnosti su najčešće opća slabost, malaksalost i nepodnošenje težeg fizičkog napora. Najčešći oblik anemije nastaje zbog smanjene koncentracije željeza u organizmu. Tome, posebno u današnje vrijeme može biti uzrok neadekvatna prehrana, gladovanje, povećane potrebe za željezom, primjerice u trudnoći ili kod djece u razvoju, ili pak povećani gubitak željeza iz tijela. Ali i za ovo ima lijeka koji dolaze, naravno iz prirode, a evo i koje su namirnice bogate željezom:
- Željezo najviše sadrže mahunarke (grah, grašak), neljuštene žitarice, orašasto voće, iznutrice, jaja, riba, crveno meso, krompir, sjemenke tikve i suncokreta. U prehranu bi trebalo uključiti što više i češće zelenog lisnatog povrća, mrkvu, grožđe, borovnice, crnu ribizlu, šljive, marelice, paradajz i integralni hljeb, med od kadulje ili kestena. Radi apsorpcije željeza treba voditi računa da se uzima dovoljna količina vitamina C. No, ujedno je važno znati i da kofein i tanini te nikotin ometaju resorpciju željeza iz hrane u krv, pa bi trebalo izbjegavati crni čaj, kafu, alkohol, cigarete.
Kod slabokrvnosti pomaže i cvekla koja je bogata željezom, te sadrži tvari koje sudjeluju u stvaranju vitamina B12, koji je jedan od čimbenika u stvaranju eritrocita u krvi. Crvena boja cvekle potječe od antocijana, koji utječe na regeneraciju krvi u organizmu. Najbolje bi bilo cveklu iskoristite sirovu, naribanu za salatu ili od nje iscijedite sok, jer će tako biti što više sačuvane njezine ljekovite tvari.
Kopriva - iskoristite proljeće za branje mlade koprive, još jednog dokazanog prirodnog "borca" s anemijom. Kopriva jača krv, bogata je željezom, kalijem, natrijem, te sadrži velike količine vitamina A i C. Od svih dijelova koprive, najviše se cijeni mlado lišće koje treba brati upravo u proljeće. Dokazano je da čaj od koprive može sniziti sadržaj šećera u krvi pa se često upotrebljava kod povišenog šećera, olakšava reumatične tegobe, a preporučuje se i kod upale desni.