Vlasac ili divlji luk
Vlasac ili divlji luk, zahvaljujući idealnoj kombinacijji željeza i vitamina C u njemu, predstavlja odličnu prirodnu preventivu kod proljećnog umora, ali je zbog iste kombinacije dobar i za održavanje ukupne vitalnosti organizma.
Isto kao što to čini crni luk, i vlasac može pozitivno uticati na krvni pritisak, a pored toga vas dodatno štiti od kijavice i drugih lakših oblika prehlade. Vlasac spada u porodicu ljiljana, isto kao i crni i bijeli luk. Osim što je veoma bogat vitaminom C, blagotvornim sluznim materijama, mineralima i mikroelementima, vlasac je značajan i zbog velike količine željeza. Vlasac je najbolje jesti dok je svjež, opran u salati i sitno isjeckan. U slučaju da ga ne planirate jesti odmah već sljedećeg dana, umotajte ga u vlažnu krpu i stavite u frižider.
Nemojte ga držati u vodi ili kesi, jer će postati mekan i gnjecav. Smatra se da je vlasac dobar i zato što jača glasne žice. Postoji priča da je rimski car Neron svakodnevno jeo veliku porciju vlasca sa maslinovim uljem kako bi imao mio i nježan glas. Vlasac možete jesti sitno isjeckan na kriški hljeba namazanoj margarinom, zatim sa pavlakom uz pečeni krompir, pomiješan sa majonezom, topljenim ili mladim sirom. Takođe je odličan i u salati, omletu, supi, čorbi… ali ništa se ne može mjeriti sa specijalitetom od pomiješanog ovčijeg ili kozijeg sira, vlasca i maslinovog ulja.