Jedite pravilno i kada putujete!
Osnove pravilne prehrane iste su kod kuće i na putu, ali pronalazak preporučenih namirnica u drugačijem okruženju može biti otežan. Međutim, slijedite li slijedećih nekoliko svijeta olakšat ćete si ostanak u formi:
1. Jedite raznovrsnu hranu. Raznovrsne namirnice osigurat će uravnotežen unos nutrijenata. Ako hranu uzimate u umjerenim količinama lakše ćete ju konzumirati i nećete se morati ničeg odreći.
2. Osigurajte zdrav izbor. Umjereno konzumirajte masti, pogotovo zasićene, a isto se odnosi i na šećer, natrij i alkoholna pića. Jedite dovoljno voća i povrća kako biste osigurali preporučenih 5 obroka dnevno, a to se odnosi i na žitarice (namirnice bogate vlaknima). Saznajte sve o higijenskim uvjetima područja na kojem se nalazite, posebno u zemljama visokog rizika poput azijskih, afričkih i zemalja latinske Amerike (Skuhaj ili oguli ili ne diraj!).
3. Ne preskačite doručak. Doručak nije samo šalica kave ili čaša voćnog soka. Doručkovanje će vam ujutro dati potrebnu energiju i smanjiti osjećaj gladi tijekom dana, što će pomoći pri sprečavanju prejedanja.
4. Ne preskačite obroke i navečer jedite manje obroke. Ograničite razdoblja bez konzumiranja hrane na 4 do 5 sati maksimalno. Izgladnjelost prije obroka može smanjiti vašu sposobnost odabira kvalitetnijih namirnica , a i potaknuti prejedanje. Kontinuirana razina energije smanjuje pojavu umora. Osim toga, izgladnjivanje tijekom dana te obilan obrok prije spavanja ometa normalnu probavu i spavanje. Pokušajte se što je više moguće držati svog uobičajenog načina prehrane.
5. Svijet za jet-lag. Kako biste smanjili negativan učinak jet-laga koji ometa vaš normalan ritam, pokušajte namjestiti svoj sat prema zoni u koju putujete već na početku putovanja. Prema tome prilagodite i vrijeme obroka. Spavajte u avionu ako je noć u zoni u koju letite, a ostanite budni ako je u zoni dan.
6. Pokušajte pojesti lagan i zdrav obrok prije početka putovanja. Izaberite salatu, svježe voće, juhu s povrćem i pečenu piletinu.
7. Letenje uzrokuje dehidraciju. Pijte dovoljno vode i nisko kaloričnih sokova (1 čaša svakih sat vremena tijekom leta će pomoći spriječiti dehidraciju i jet-lag).
8. Budite umjereni s pićima koja sadrže kofein i ne koristite ih kao zamjenu za hranu. Kofein je blagi stimulans i konzumiranje velikih količina doprinosi dehidraciji i može ometati ciklus spavanja.
9. Pokušajte biti tjelesno aktivni koliko je to moguće. Umjerena tjelesna aktivnost povoljno djeluje na srce i krvožilni sustav, a i na organizam općenito. Koristite stepenice umjesto lifta, prošećite ili otiđite u fitness centar. Tijekom leta se istegnite, a posebno leđa, ruke, noge te prošećite po avionu. Tako potičete cirkulaciju i sprječavate duboku vensku trombozu i jet-lag.