Voćna dijeta sa jagodama
Dijeta s jagodama svoju je popularnost stekla tijekom zadnjeg desetljeća kada su se uz nju povezivala poznata imena poput Victorie Beckham i Britney Spears. Ova voćna dijeta temelji se na povećanoj konzumaciji jagoda, a ovisno o kombinaciji s drugom hranom može rezultirati brzim gubitkom kilograma
Jagode se ubrajaju u porodicu ruža i jedino su jestivo voće sa brojnim sjemenkama (oko 200) na vanjskoj strani ploda. Poznato je desetak različitih vrsta, a osim ugodnog okusa i cvijet jagode krasi svaki vrt. Jagoda kakvu poznajemo danas razvili su Francuzi u 18. stoljeću kao hibrid sjevernoameričke i čileanske divlje jagode.
Sočnom sezonskom voću pripisuje se povoljno djelovanje na imuni sustav, metabolizam, srce i krvožilje pa čak i pojedina anti age svojstva. Jagode su bogate kalijem, folnom kiselinom i vitaminom C, a u njihovom sastavu nalazimo i magnezij, kalcij, bakar te pojedine vitamine B skupine.
Blagotvorni učinak crvenih mirisnih plodova na organizam prepoznali su stari Rimljani pa su ih konzumirali kod pojave upalnih procesa, temperatura, infekcija grla, bubrežnih kamenaca, bolesti srca, jetre i slezene, pa čak i kod psihičkih stanja poput melankolije.
Raznolika prehrana ili post?
Prehrana temeljena na jagodama prvenstveno je usmjerena prema postizanju boljeg zdravstvenog stanja, a zatim i za smanjenje tjelesne mase. Ovakav model prehrane fokusiran je na pogodnosti koje pruža povećana konzumacija jagoda, ali u okviru načela pravilne prehrane, koji zagovaraju unos raznolikih namirnica iz svih skupina.
Povećan unos jagoda potiče detoksikaciju organizma i gubitak 2-3 kg u tjedan dana, što je za očekivati ako se dio hrane tijekom dana zamijeni niskokaloričnim voćem, poput jagoda. Prehrambena vlakna poboljšat će probavu, a mnoštvo fitokemikalija osigurat će antioksidativni učinak koji će povoljno djelovati na imunitet i svjež izgled kože.
100 grama jagoda daje tek 30-ak kalorija, stoga se preporučuje jagode uključiti u svaki obrok da bi se osigurao željeni učinak, ali i dovoljno energije tijekom dana. Preporuka je započeti dan sa 300 g jagoda za doručak, a ista količina se konzumira i za desert nakon ručka.
Međuobrok također uključuje porciju jagoda, a za večeru se preporučuje 500 g jagoda i jogurt sa smanjenim udjelom mliječne masti prije spavanja. Osim jagoda, od voća se tijekom dana može pojesti i pola banane.