Do zdravlja sa maslinama i vinom
Osobe koje jedu i piju kao Grci mogu da se nadaju da će u starijim godinama jasnije razmišljati. Tim američkih stručnjaka iz Medicinskog centra Univerziteta Rush u Chicagu poručio je da će, osim mozga, i drugi organi ljudi koji se hrane mediteranskim stilom biti vitalni.
Mediteranski stil ishrane podrazumeva vino, dosta voća, povrća, mahunarke, maslinovo ulja i riba, uz vrlo malo mesa. Preventivno djeluje protiv srčanih bolesti, raka i dijabetesa, ali i na starenej mozga. Naime, istraživači su promijenili prehrambene navike 4.000 stanovnika starijih od 65 godina u Americi.Procijenjeno je koliko je ishrana učesnika istraživanja približna ishrani Grka, a s druge strane, u kolikoj mjeri se pridržavaju prehrambenih smjernica američke vlade, objavljenih 2005.
Opadanje kognitivnih sposobnosti ispitanika je mjereno svake tri godine, kroz testiranje pamćenja riječi i osnovnih matematičkih sposobnosti. Na skali mediteranske ishrane od 55 poena, ispitanici su, u proseku, ostvarili skor od 28 poena. Pri tom je utvrđeno da, što su se više pridržavali mediteranskog načina ishrane, to je njihovo mentalno starenje bilo sporije.
S druge strane, bolji rezultat u pridržavanju prehrambenih smjernica američke vlade (u kojima se pridaje manji značaj konzumiranju ribe, leguminoza i umerenom konzumiranju alkohola) nije rezultirao većom "umnom svježinom" ispitanika.
Čikaški tim je kao moguće objašnjenje dobrog djelovanja mediteranske ishrane na mozak iznio to što vino štiti od oštećenja i što tradicionalna mediteranska hrana možda smanjuje "oksidativni stres" i zapaljenske procese za koje se vjeruje da su od uticaja na nastanak Alchajmerove bolesti.